Ana Sayfa Genel Haber Arşivi 15. Macahel Festival tarihi belli oldu.

15. Macahel Festival tarihi belli oldu.

1490

XV. Festival Programı Festival adının; “XV. Macahel Saf Kafkas Arı, Bal ve Ekoturizm Festivali” olarak değiştiriliyor.

Festival Tarihi : 16 Ağustos 2014 Cumartesi

Festival Yeri   :  Düzenli Festival Alanı

“14.MACAHEL SAF KAFKAS ARI VE BAL FESTİVALİ
2013 TERTİP KOMİTESİ”FESTİVAL SONRASI TOPLANTI RAPORU

“Macahel Saf Kafkas Arı ve Bal Festivali Tertip Komitesi” 17 Ağustos 2013 Cumartesi saat 20:00’de Borçka’da bir değerlendirme toplantısı yapmıştır. Toplantıya Camili Köyü muhtarı İlker Sav, Düzenli Köyü muhtarı Metin Bayram, Kayalar Köyü Muhtarı Orhan Yavuz, Camili Köyü İmamı Hüseyin Paker, Macahel Vakfı Başkanı Dr. Veysel Yılmaz, Başkan yardımcıları Mimar Halit Zengin ve Y.Orman Mühendisi Salih Yıldız katılmışlardır.    

Toplantıda organizasyona ilişkin bazı eksikliklere rağmen, festivalin çok başarılı geçtiği konusunda fikir birliğine varılmıştır. RTK Başkanı Prof. Dr. Davut Dursun, Bankalar Birliği Başkanı ve Ziraat Bankası Genel Müdürü Hüseyin Aydın ve Dr. Mehmet Yılmaz’ın festivale katılımları festivalin başarılı geçmesinde temel rol oynamışlardır. Macahel’in yetiştirdiği bu değerlerin gayretleri Ankara’yı Macahel’e taşıdı ve festivalin amacına ulaşmasını sağladı.

Değerlendirme toplantısında aşağıdaki konular görüşülmüş ve tavsiye kararları alınmıştır;

 1. 2014 yılı için festival tarihi 16.08.2014 olarak belirlenmiştir.
 2. Festival alanının yeniden düzenlenmesi ve yasal prosedürlerin tamamlanması görevi Macahel Vakfına verildi.
 3. Festival davetiyeleri festivalden 15 gün önce ilgililere ulaştırılacaktır. Tüm ilçelere duyuru afişleri asılacaktır.
 4. Organizasyona Borçka Belediye Başkanlığı dahil edilecektir.
 5. Macahel adına konuşma yapacak olan muhtarın konuşma metni organizasyon komitesinin onayından geçecektir.
 6. Festivalin finansmanı için T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığına müracaatı Macahel Vakfı yapacaktır.
 7. Festival sunucusunun akış şeması organizasyon komitesince belirlenecek ve görevlendirilen bir kişi tarafından takip edilecektir.
 8. Festivalin adı “Saf Kafkas Arı, Bal ve Eko turizm Festivali” olarak değiştirilecektir.
 9. Macahel’de “Saf Kafkas Arısı Geliştirme ve Eğitim Evi” “Eko turizm Evi” adı altında düğün salonu, toplantı salonu, restoran içeren bir binanın yapılması için girişimde bulunulması.
 10. Festival Organizasyon Komitesine “Arıcılar Komitesi” ve “Eko turizmci ”ler komisyonundan  2’şer temsilcinin katılması sağlanmalıdır.
 11. Tüm çabalara rağmen halen aktif hale getirilemeyen Köyler Birliği’nin aktif hale getirilmesi acil ve öncelikli bir görevdir. Eş zamanlı olarak düzenlenen Tarım Bakanlığı’nın organize ettiği ve Tarım ve Hayvancılık Bakanı Sayın Mehmet Mehdi Eker’in bizzat katıldığı Artvin’deki  “Tarım Çalıştayı” ve oldukça yüksek düzeydeki Bilimsel içerikli Macahel’deki  “Saf Kafkas Arısı ve Bal Çalıştayı”na Macahel  kendi kurumu ile temsil edilememiştir.
 12. Camili Köyler Birliği Başkanlığına Y.Orman Mühendisi Salih Yıldız’ın seçilmesi Birliği aktif bir yapıya kavuşturacaktır. Bu konuda gerekli çalışmalar yapılacaktır. Tarım Çalıştayı ve Saf Kafkas Arısı ve Bal Çalıştayı dokümanları Orhan Yavuz tarafından temin edilecektir.
 13. Köy yollarının ıslahı sonrasında festival yerleri dönüşümlü olarak köylere kaydırılabilir.
  ———————-
  Festival Tertip Komitesi tarafından ilan edilmiştir.