Ana Sayfa Aktiviteler/Etkinlikler Macahel Festivali

Macahel Festivali

MACAHEL BAL FESTİVALİ 17 AĞUSTOS’TA YAPILDI   / yazı eksik

14.Macahel Saf Kafkas Arı ve Bal Festivali büyük bir coşkuyla gerçekleştirildi

17 Ağustos 2013 Cumartesi günü Düzenli Köyü girişindeki festival alanında gerçekleştirilen festivale katılım büyüktü. Başta Gıda,Tarım ve Hayvancılık bakanı Sn.Dr.M.Mehdi Eker olmak üzere, Artvin Ak Parti milletvekili Sn.Dr.İsrafil Kışla, RTÜK başkanı Sn.Prof.Dr.Davut Dursun, Bankalar Birliği Başkanı ve Ziraat Bankası Genel Müdürü Sn.Hüseyin Aydın, Ulaştırma Bakanlığı müsteşarı Mehmet Habip SOLUK ….. tarım ve hayvancılık bakanlığı müsteşarı…. Genel Müdürler, TEMA Vakfı önceki başkanları A.Nihat Gökyiğit ve Y.Ümit Gürses, Artvinliler Hizmet Vakfı Başkanı Hakan Bekar, Çoruh Vadisi Derneği başkanı Yılmaz Melek, Yönetim Kurulu Üyesi Hakim Haydar Aydın ve sivil toplum kuruluşları temsilcileri ile bilim insanları katıldı.

 

 

 

 

İnceleme gezisine ise Türkiye Büyük Millet Meclisi Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu Başkanı İstanbul Milletvekili İbrahim Yiğit, Türkiye İsrafı Önleme Vakfı Başkanı ve Diyarbakır Milletvekili Prof. Dr.Aziz Akgül, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Müsteşarı Vedat Mirmahmutoğulları, Emekli Büyükelçi Mustafa Akşin, Yıldız Holding Gıda Grup Başkanı Zeki Ziya Sözen, Tekzen Yönetim Kurulu Başkanı Murat Gigin, Tekfen Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi Vahide Gigin, Toros Gübre Yönetim Kurulu Başkanı Esin Mete, ANG Vakfı Başkan Yardımcısı Turgut Gökyiğit, Macahel A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Ümit Gürses, Arıcılık Uzmanı ve ANG Vakfı Danışmanı Ahmet İnci iştirak ettiler.

 

 

 

Sunuculuğunu Kevser Ruhi’nin yaptığı festivalin açış konuşmasını Kayalar köyü muhtarı Orhan Yavuz yaptı. Ardından sırasıyla Macahel Vakfı Başkanı Doç. Dr.Veysel Yılmaz, …..Müsteşar ….kısa konuşmalar yaptılar. Bayındırlık bakanlığı müsteşarı Macahel tünelinin fizibilite çalışmalarına en kısa zamanda başlanacağı müjdesini verdi. Ardından İsrafil Kışla Artvin ve Macahel’in sorunlarını dile getirerek yaptıkları çalışmaları özetledi. Son olarak Tarım ve Hayvancılık bakanı M.Mehdi Eker Gürcüce olarak katılımcalara “hoş geldiniz, teşekkür ederim” diyerek söze başladı ve ülkemizin kültürel çeşitliliğin ve zenginliğin büyük bir kazanç olduğunu vurguladı. Dünya, Avrupa ve Türkiye’deki biyolojik çeşitlilik ve endemik türler konusunda rakamlar sunan Eker, Macahel’in Biyosfer rezervi olması ve saf Kafkas arısının gen merkezi olması bakımından ülkemiz için taşıdığı önemi vurguladı. “Yatırım yapılmalı,ancak tek bir ağaç zarar görmemeli” sözü büyük alkış aldı .Bayar Şahin’in şarkılarıyla coşan seyirciler, birlikte yerel oyunlar oynayarak eğlendiler. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Dr.M.Mehdi Eker, Ak Parti Artvin Milletvekili Dr.İsrafil Kışla, RTÜK Başkanı Prof.Dr.Davut Dursun, Bankalar Birliği Başkanı ve Ziraat Bankası Genel Müdürü Hüseyin Aydın, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı müsteşarı Mehmet Hatip Soluk, Gıda,Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Müsteşarı Vedat Mirmahmutoğulları, TİKA Başkanı Mehmet Yılmaz, Borçka Belediye Başkanı Oral Küçük, TEMA Vakfı Onursal başkanı A.Nihat Gökyiğit, Artvinliler Hizmet Vakfı Başkanı Hakan Bekar Çoruh, Vadisi Derneği başkanı Yılmaz Melek, Yönetim Kurulu Üyesi Hakim Haydar Aydın ve sivil toplum kuruluşları temsilcileri ile bilim insanları katıldı. Türkiye Büyük Millet Meclisi Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu Başkanı İstanbul Milletvekili İbrahim Yiğit, Türkiye İsrafı Önleme Vakfı Başkanı ve Diyarbakır Milletvekili Prof. Dr.Aziz Akgül, Emekli Büyükelçi Mustafa Akşin, Yıldız Holding Gıda Grup Başkanı Zeki Ziya Sözen, Tekzen Yönetim Kurulu Başkanı Murat Gigin, Tekfen Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi Vahide Gigin, Toros Gübre Yönetim Kurulu Başkanı Esin Mete, ANG Vakfı Başkan Yardımcısı Turgut Gökyiğit, Macahel A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Ümit Gürses, Arıcılık Uzmanı ve ANG Vakfı Danışmanı Ahmet İnci’nin Ak Parti İl Başkanı Av. Erkan Balta, Ak Parti Borçka İlçe Başkanı Şükrü Ertürk, Karayolları Bölge Müdürü Hulki Tuncel, Ak Parti Hopa İlçe Başkanı İlyas Güven, Ak Parti Murgul İlçe Başkanı Sami Gülsüyü