Ana Sayfa Güncel Haberler DAYANIŞMA GECESİ ve KERMES AÇILIŞI 2019

DAYANIŞMA GECESİ ve KERMES AÇILIŞI 2019

704

Macahel Vakfı’nın her yıl geleneksel olarak düzenlediği Kermesin açılışı, 20 Nisan 2019 Cumartesi akşamı 19.00 da Sergi alanında yöresel lezzetlerin sunumu ile yapıldı. Tolga Sarı ve Betül Özbaş’ın sunuculuğunu yaptığı Dayanışma Gecesi, Nurettin Topçu Kültür Merkezinde saat 20:00 de saygı duruşu ile İstiklal Marşı okunmasıyla başladı.

Macahel Vakfı Başkan Yardımcısı Erdal Küçük tarafından hazırlanan Macahel tanıtım VTR sinden sonra Vakıf Başkanı Süleyman Köse günün anlam ve önemini bildiren konuşma yaptı. Köse, geceye katılan misafirlere teşekkür ettikten sonra, gecenin gelirinin tamamının Bursiyer öğrenciler için kalan burs taksitlerinin ödeneceğini söyledi. İyi bir gece geçirmek dileğinde sonra Geceye emeği geçen Yönetim Kurulu ve Hanımlar Komisyonu’na teşekkür etti.

2018 ve 2019 yılı hanımlar komisyonunun kermes hazırlık çalışmaları VTR sunumundan sonra, Hanımlar komisyonu adına Vakıf Yönetim Kurulu üyesi Hacer Yıldız kısa bir konuşma yaptı. Emeği geçen hanımlara teşekkür etmek ve minikte olsa gönüllerini almak için teşekkür belgesi ile Vakıf logosunun yer aldığı özel tasarım gümüş kolyeler hediye edildi. Toplu hatıra fotoğrafı çekildi. Sunucuların Macahel havzasının özellikleri hakkında verdikleri bilgiler, Macahel’i bilmeyen misafirler tarafından ilgi ile dinlendi.

Sahneyi ilk olarak Gebze Artvinliler Derneği Halk Oyunları ekibi alarak profesyonel koreografi sundular. Artvin yöresine has çeşitli oyunlar oynadılar.

Programın devamında Asiye Dalkıran’ın el emeğiyle yaptığı Macahel temalı pasta açık artırmaya sunuldu. Macahel’deki her detaya vurgu yapılan pasta hayranlık uyandırdı. Açık artırma sonucunda pasta Levent Güner tarafından satın alınıp herkese ikram edildi.

Sahneyi Gürcistanlı sanatçı Mariam Elieshvili alarak sempatik tavırları Türkçe selamlama yaparak, Gürcüce ve Türkçe şarkılar okudu. Coşkulu katılımın da sağlandığı programda iki kültürün buluştuğu bir tablo sergilendi. Sanatçıya Macahel Vakıf adına çiçek ve kolye hediye edildi. Sanatçı, Türkiye’de ve Macahelilerle birlikte olmaktan mutlu olduğunu bir kez daha vurguladı.

Program akışında programa katılan Bahçelievler Belediye Başkanı Dr. Hakan Bahadır, yaptığı konuşmada; Komşularıyla böyle güzel bir programda birlikte olmaktan mutlu olduğunu, bu tür etkinliklerin birlik ve beraberliği güçlendirdiğini söyleyip herkese iyi eğlenceler diledi.

Gebze Artvinliler Derneği Halk Oyunları ekibi tekrar sahne alarak coşkulu bir gösteri ile salonu coşturdu. Büyük alkış alan oyuna seyirciler de eşlik etti.

KOLİVA SAHNEDE

KOLİVA grubu Akordeon sanatçısı Gökhan ÖZKAN eşliğinde, alkışlar içinde sahnedeki yerlerini aldılar. Herkesin şarkılarına eşlik ettiği Koliva grubu böyle anlamlı bir gecede hemşerileriyle birlikte olmaktan mutlu olduğunu, bunun kendilerine daha da heyecan kattığını söyleyerek sevilen parçalarla geceye nokta koydular.

Vakıf Yönetim Kurulu, sanatçılar toplu hatıra fotoğraf çektirerek sanatçılara çiçek takdim etti. Geceye Sivil toplum kuruluşları Başkan ve yönetim ile üst düzey yöneticiler, iş insanları, yöresel sanatçılar ve çok sayıda misafir katıldı.

GELENEKSEL MACAHEL VAKFI KERMESİ

Dayanışma Gecesi ile 20 Nisan 2019 tarihinde Bahçelievler Nurettin Topçu Kültür Merkezi sergi salonunda açılışı yapılan kermes 30 Nisan 2019 tarihine kadar devam etti.

Kermes alanında sergilenen Vakıf koleksiyonu büyük ilgi gördü. Hanımların el emeği göz nuru olarak elleriyle hazırladıkları el işleri ve tekstil ürünleri satışa sunuldu. İş insanlarının sponsorluğunda toplanan tekstil ürünleri stantlarda sergilendi. Macahel Vakfından burs alan 100 üniversite öğrencisine kaynak temin etmek için yapılan kermes, Macahel yöresi kuru gıda maddeleri, Organik ürünlerden mısır unu, silor, fındık, ceviz, Macahel Balı ve diğer ürünler ilgi odağı oldu.

 

DURSUN ALİ ERZİNCANLI Kermesimizde…

Nurettin Topçu Kültür Merkezinde devam eden Macahel Vakfı Kermesini Şair-Yorumcu-Oyuncu Dursun Ali ERZİNCANLI ziyaret etti. Vakıf Başkanı Süleyman KÖSE tarafından karşılanan sanatçıya Vakıf faaliyetleri ve kermes hakkında bilgiler verildi. Hanımlar komisyonu tarafından işlenen el emeği göz nuru el işlerine hayran kaldı. Bursiyer öğrencilere katkı için alışveriş yaptı. Kendilerine nezaketi ve hayırseverliği için teşekkür ederiz.