Ana Sayfa Genel Haber Arşivi EMITT 2014 Uluslararası Turizm ve Seyahat Fuarındaydık.

EMITT 2014 Uluslararası Turizm ve Seyahat Fuarındaydık.

1658

Macahel Vakfı EMITT 2014 Uluslararası Turizm veSeyahat Fuarında.

Türkiye’nin tanıtımında önemli bir rol oynayan EMITT Fuarı, 2014 yılında 136.730 ziyaretçi, 63.230 profesyonel ziyaretçi sayısıyla dünyanın en büyük beşinci büyük turizm fuarı olma başarısını sürdürdü. Beylikdüzü TÜYAP ‘ta 30 Ocak 2014 – 2 Şubat 2014 tarihleri arasında gerçekleşen Doğu Akdeniz Uluslararası Turizm ve Seyahat Fuarı bu yıl 18 inci defa yapıldı. EMITT Fuarı, 2013 yılında da Türkiye ve dünyadan geniş katılıma sahne olmuş ve 131 bin ziyaretçiyle önemli bir başarı gerçekleştirerek yine rekor katılıma sahne olmuştu.

Açılışını Kültür ve Turizm Bakanı Ömer ÇELİK yaptığı EMİTT Doğu Akdeniz Uluslararası Turizm ve Seyahat Fuarı, Türkiye‘nin belli başlı tüm seyahat acenteleri, tur operatörleri, otelleri, 200’ün üzerinde il, ilçe, belde ve 67 ülkeden yüzlerce katılımcının yer aldığı fuarda ziyaretçiler tarafından büyük ilgi gördü.

Macahel Vakfı, 2014 EMITT Fuarına Artvin Valiliği himayesi ve davetiyle Artvin valiliği standı içinde standını açan tek katılımcıydı. Bu yıl 18. incisi yapılan EMİTT Doğu Akdeniz Uluslararası Turizm ve Seyahat Fuarı’na Macahel Vakfı dördüncü defa katıldı. Daha önceki yıllarda olduğu gibi, Macahel Vakfı’nın Artvin’den katılan tek STK olması önemli bir ayrıntıydı. Yurtiçi ve yurtdışı katılımın yüksek olduğu fuarda hemen hemen bütün iller stant açtı. Macahel Vakfı’nın standına İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir TOPBAŞ başta olmak üzere, Artvin Valisi Kemal CİRİT, Vali Yardımcısı, Şavşat Kaymakamı ziyaretçiler arasındaydı.

Artvin valiliği, Artvin ve ilçelerin özelliklerini ifade eden büyük boy fotoğraf ve posterlerin yer aldığı stant hazırlandı. Macahel Vakfı’nın mini standında, Macahel balı, vadinin endemik özellikli içeren afiş, broşür ve Macahel Dergileri tanıtıldı. Standa çok sayıda ziyaretçilerin yanı sıra ünlüler de misafir edildi.

Fuarda yerli yabancı birçok katılımcı ve misafirle tanışma, yörenin özelliklerini anlatabilme fırsatı doğdu. Vilayetin standında sergilenen Atmaca, katılımcıların ve misafirlerin büyük ilgisini çekti. Artvin Vali Yardımcısı ve Şavşat Kaymakamı Macahel Vakfı standına yoğun ilgi göstermeleri memnun ediciydi.

YEMEKLİ TOPLANTI  

Macahel Vakfı’nın il özelinde daha iyi ifade edilmesi, Valilik ve Kaymakamlıktan 15. Saf Kafkas Arı ve Bal Festivalinin ulusal hatta uluslararası platforma taşınması noktasında fikir alışverişinde bulunulması amacıyla akşam yemeği organize edildi. Yemekte Artvin Valisi ve Borçka kaymakamıyla buluşma hedeflenmişti. Ancak Artvin Valisi Kemal CİRİT İçişleri Bakanlığı’nın valiler toplantısı, Borçka kaymakamı Şakir Öner ÖZTÜRK bir mazereti sebebiyle yemeğe katılamadılar. Ancak Vali muavini Hasan ONGU ve Şavşat Kaymakamı Cemil SARIOĞLU davete icabet ettiler. Artvin’den EMİTT 2014 Fuarı için gelen bütün ekiple Macahel Vakfının yöneticileri ile beraber güzel bir akşam geçirildi. Vali yardımcısına ve Şavşat Kaymakamına gıyabında teşekkür ederiz.

Akşam yemeğinde Macahel’in sorunları ve 15. Macahel Festivali konuşuldu. Yemekte ilk konuşmayı Vakıf Başkanı Doç. Dr. Veysel YILMAZ yaptı. Vakıf Başkanı yaptığı konuşmasında;

Yemek davetine katılan Vali Yardımcısına ve Şavşat Kaymakamına teşekkür ettikten sonra, bu yılkı telaşlarının 15. Saf Kafkas Arı ve Bal Festivali olduğunu ve bu çerçevede birçok toplantı organize ettiklerini, bu yemekli toplantının eylem planının bir parçası olduğunu ve bu toplantılara çok önem verdiklerini söyledi. Bu yıl Saf Kafkas Arı ve Bal Festivalinin 15 incisini yapacaklarını, şimdiye kadar 14 kere hiç aksatmadan festival serisini yürüttüklerini ifade etti. Fakat şimdiye kadar yapılan festivallerin en büyük eksiğinin Macahel ve Borçka çerçevesinde yapılması olduğunu, bu festivali Artvin, Türkiye, eğer imkanların elvermesi durumunda Uluslararası düzeyde yapmak istediklerini anlattı. Bu yıl Kültür ve Turizm Bakanı, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı, Orman ve Su İşleri Bakanı, üst düzey bürokratları davet etmek istediklerini ifade eden Doç. Dr. Veysel YILMAZ, gelen misafirleri daha organize bir şekilde ağırlayacaklarını, özellikle biyoçeşitlilik örneklerini, yağmur ormanı örneklerini, tarihi dokuyu tanıtacak turlar düzenleyeceklerini söyledi. Ancak bütün bu organizeleri yapabilmek, ulusal hatta uluslararası düzeyde organizasyon için Artvin Valiliği ve Borçka kaymakamlığının himayesine ihtiyaç duyduklarını ifade ettikten sonra yemeğe katılan herkese teşekkür ederek konuşmasına son verdi.

Yemekte konuşan Vali Yardımcısı Hasan ONGU, valiliğe proje ile gelmeleri halinde festival için yardımcı olabileceklerini, gerekli desteği verebileceklerini, birlik ve beraberlik içinde hareket etmeleri halinde de başarılı olabileceklerini ifade etti.

02.02.2014
——————