Ana Sayfa Faaliyet Raporları 2014 YILI FAALİYET RAPORU

2014 YILI FAALİYET RAPORU

MACAHEL EĞİTİM-KÜLTÜR VE DAYANIŞMA VAKFI 2014 YILI YÖNETİM KURULU FAALİYET RAPORU

Ocak ayında, Artvin Valiliği’nin katılım sağladığı, 2014 yılı Uluslararası Doğu Akdeniz Turizm ve Seyahat Fuarı (EMIT)’na katıldık. Artvin Valiliği reyonunda stand açarak Macahel Vakfı hem Artvin’imizin hem de Macahel’imizin tanıtımını başarıyla gerçekleştirdik.

Ocak ayında, Burs Komisyonunun Ekim 2013 tarihli kararı gereği bursiyerlerimize belirlenen ve ödenmekte olan miktarlarda burs ödemelerine devam edildi. Ödemeler, Haziran ayına kadar sürdürüldü.

Şubat ayında, 2014 yılında 15.sini başaıyla gerçekleştirdiğimiz Macahel Saf Kafkas Arı ve Bal Festivali için kaynak oluşturmak amaçlı, Kültür ve Turizm Bakanlığına güçlü bir dosya hazırlayarak resmi başvuruda bulunduk. 1 Günlük festivallere rutin olarak Bakanlık 2-3 bin TL:lik destek sağlarken, Vakfımıza 8.000TL’lik destek sağladı.

Şubat ayında, Hanımlar komisyonunun yoğun emek ve çabaları ile geleneksel Kermes Haftasını organize ettik. Açılışını Bahçelievler Belediye Başkanı Sn.Osman Develioğlu’nun yaptığı kermese ilgi oldukça yüksekti. Yerel alet ve edevatlardan oluşan kolleksiyonu uzun da sergilendiği kermeste Macahelli hanımların göz nuru ve el emekleriyle hazırladıkları eşyalar ziyaretçilerin beğenisine sunuldu. Kermes etkinliğinden Vakfımıza 14.500,00-TL. gelir sağlandı.

Mart ayında, Artvinliler Hizmet Vakfı’nın yönetiminde tüm Artvin’i Sivil Toplum Kuruluşlarının destek verdiği, geleneksel Artvin’in Kurtuluş etkinliğine katıldık. Vakfımız bu etkinliğe hem stand açarak, hem de yoğun bir katılımla destek verdi.

Mart ayında, Geleneksel “Köylerarası tutbol turnuvası” nın organizasyonu için oluşturulan Spor Komisyonu, Turnuvanın akışını, oyun kurallarını ve fikstürü belirledi. Komisyon çok başarılı, Fair Play anlayışıyla bir turnuva çıkardı. Nisan ve Mayıs aylarını kapsayan bir sürede, uzun soluklu olmasına rağmen, Turnuvada, Macahelli gençlerin birlik, beraberlik ve dayanışmasının en güzel örnekleri sergilendi.

Mayıs ayında, Macahel Vakfı Heyeti Artvin Valisi, Çoruh Üniversitesi Rektörü, Artvin Belediye Başkanı, İl turizm Müdürü, Borçka Kaymakamı, Borçka Belediye Başkanı ve Macahel’in altı köy muhtarına ziyaretler gerçekleştirdi. Çok verimli geçen bu ziyarette, Vakfımızın kısa ve orta vadeli hedefleri anlatıldı. İşbirliği önerisinde bulunuldu.

Haziran ayında, geleneksel piknik toplantısını Kabakça’da gerçekleştirdi. Yoğun katılımın sağlandığı piknik hasret giderme ve birlikte eğlenmenin bir vesilesi oldu.

Haziran ayında, Vakıf lokalinde Gençlik toplantısı düzenlendi.Yoğun bir katılımın sağlandığı toplantıda, Gençlik Komisyonu seçimleri yapıldı.

Her yıl uyguladığımız Ramazan Kumanyası dağıtımı yapıldı. İhtiyaçlı 50 aileye kumanya paketi ulaştırıldı.

Ramazan ayının 2. haftasında, iftar yemeği organize edildi. Hemen hemen tüm Artvin kökenli Sivil Toplum Kuruluşlarının yöneticileri ve bürokratların destek verdiği iftar yemeğine toplam 350 kişi katıldı. Sponsorluğunu tek başına  Macahelli hayırsever bir iş adamı kardeşimizin üstlendiği iftar yemeği, konukların sohbeti şeklinde geç vakte kadar sürdü.

Ankara’da ve İstanbul Feshane’de Artvin Valiliği’in destekleriyle düzenlenen “Artvin Tanıtım Günleri”ne aktif bir katılım sağlandı.

Ağustos ayında geleneksel olarak yaptığımız “Saf Kafkas Arı ve Bal Festivali”ne, her zaman olduğu gibi bu yıl da öncülük etti. Önceki yıllara göre daha zengin bir program ve katılımla, başta protocol olmak üzere, tüm katılımcıların beğenisini kazandı.

Ekim ayında Kurban Bayramının 3.günü bayramlaşma yapıldı.

Ekim ayında, Burs Komisyonumuzun titiz çalışmaları sonucu belirlenen bursiyerler ile ilgi rapor yönetim  kurulunda değerlendirildi ve herhangibir değişiklik yapılmadan aynen kabül edildi.

Kasım ve Aralık aylarında Artvin’i temsil eden Vakıf ve Federasyonların değişik gündemlerle yaptıkları bir dizi toplantıya aksatılmadan katılım ve destek sağlandı.

2014 Yılında  2 sayı Macahel Dergisi çıkarıldı.

Ramazan etkinlikleri çerçevesinde Ramazan çadırında Kurani Kerim mealli dağıtıldı.