Ana Sayfa Faaliyet Raporları 2015 Yılı Faaliyet Raporu

2015 Yılı Faaliyet Raporu

MACAHEL EĞİTİM-KÜLTÜR VE DAYANIŞMA VAKFI 2015 YILI YÖNETİM KURULU FAALİYET RAPORU

Her yıl geleneksel olarak Ocak ayında düzenlenen ve Artvin Valiliği’nin katılım sağladığı, 2015 yılı Uluslararası Doğu Akdeniz Turizm ve Seyahat Fuarı (EMIT)’an katıldık. Artvin Valiliği’nin reyonunda yer alarak Macahel Vakfı hem Artvin’imizin hem de Macahel’imizin tanıtımını başarıyla gerçekleştirdik.

2014-2015 yılı dönemine ait burs ödemelerine Ocak ayından Haziran ayına kadar devam edildi. Ayrıca

2015-2015 yılı burs talepleri alındı ve 2015 yılında Kasım ve Aralık ayı burs ödemeleri de gerçekleştirildi.

09-14 Mayıs 2015 tarihlerinde Hanımlar komisyonunun yoğun emek ve çabaları ile geleneksel Kermes Programını organize ettik. Açılışını Bahçelievler Belediye Başkanı Sn. Osman Develioğlu’nun yaptığı kermeste yerel alet, edevat ve yöresel yemekler sergilendi. Program oldukça yoğun ilgi gördü. Macahelli hanımların göz nuru ve el emekleriyle hazırladıkları eşyalar ziyaretçilerin beğenisine sunuldu. Kermes etkinliğinden Vakfımıza 12.242,75-TL. gelir sağlandı.

Mart Ayında, Sefaköy Yahya Kemal Beyatlı Gösteri Merkezi’nde Artvinliler Hizmet Vakfı’nın yönetiminde tüm Artvin Sivil Toplum Kuruluşlarının destek verdiği, geleneksel Artvin’in Kurtuluş etkinliğine katıldık. Vakfımız bu etkinliğe hem stand açarak, hem de yoğun bir katılımla destek verdi.

Nisan ayında, Geleneksel “Köylerarası tutbol turnuvası” nın organizasyonu için Spor Komisyonu oluşturuldu. Turnuvanın akışı, oyun kuralları ve fikstür belirledi. Komisyon çok başarılı,ve Fair Play anlayışıyla bir turnuva çıkardı. Turnuva Nisan ve Mayıs aylarında gerçekleştirdik. Turnuvada, Macahelli gençlerin birlik, beraberlik ve dayanışmasının en güzel örnekleri sergilendi.

Vakıf Merkezi için prestijli bir yer satın alınması için Yönetim Kurulu üyelerinden sürecin yürütülmesi için, Yaşar YILDIRIM, Bahattin  SARI ve Süleyman KÖSE’nin görevlendirildi ve süreçle ilgili haftanın belirli dönemlerinde Pazar günleri 13 kez kahvaltılı ve 3 kez de müşteri ziyaretli bilgilendirme toplantılar yapıldı.

Eyüp Feshane’de 16-19 Nisan 2015 tarihleri arasında yapılan Artvin Tanıtım Günlerinde stant kurularak Macahel Koleksiyonunun sergilendi.

Macahel Vakıf Organizatörlüğünde 20.03.2015 tarihinde Bahçelievler Belediyesi Necip Fazıl Kısakürek Kültür Merkezinde DOKA – JICA Bilgilendirme Toplantısı ve Proje Fikirlerine yönelik çalışta düzenlendi. Yine aynı formattaki çalıştayı Macahel’de de organize edildi.

27.06.2015 Tarihinde Cumartesi akşamı Bahçelievler öğretmen evinde 300 kişilik iftar

Programı düzenlendi.  Yine ilk olmakla birlikte 11.07.2015 tarihinde Artvin Borçka Macahel de de iftar programı organize edildi.

Ramazan ayında vakfımızın öncülüğünde gerek İstanbul ve Macahel’de ihtiyaç sahipleri tespit edilerek Ramazan kumanyası dağıtıldı.

2015 Yılı 16.Macahel Saf Kafkas Arı ve Bal Festivalinin 14-15.08.2015 tarihinde yapılması düşünülen festival ile ilgili gerekli altyapı çalışmaları yapılarak tüm hazırlıklar yapılmış olup, ancak son dakika gelişmesi olarak artan terör ve güvenlik nedeniyle ve de gelen şehit haberleri ve oluşan yas ortamından dolayı iptal edildi. Ama festival alanı ile ilgili kalıcı tesisi oluşturulması konusunda mevcut çalışmalara devam edildi ve de ediliyor. 

Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Eğitim Genel Müdürlüğünün yaptığı başvuru ile Macahel Yaşlılar Korosunun UNESCO’nun “Yaşayan İnsan Hazinesi” olabilmesi için Vakfımızdan talep ettiği gerekli belgeler bir dosya şeklinde hazırlanmasına; Kültür ve Turizm Bakanlığı Araştırma ve Eğitim Genel Müdürlüğü adına Solmaz KARABAŞA’ya gönderilmesine,

Ekim ayında 2015-2016 Eğitim öğretim yılı Burs başvuruları değerlendirildi ve burs almak için başvuruda bulunan 62 öğrencinin durumları Burs komisyonu tarafından burs yönetmeliğine göre değerlendirildi.  Yapılan değerlendirmede; 25 lisans, 2 ön lisans üniversite öğrencisinin şartları taşıdığı, 35 öğrencinin ise şartları taşımadığı anlaşılmıştır. Burs komisyonunun; 25 lisans öğrencisine 8 ay süreyle aylık 200.-TL, 2 ön lisans öğrencisine de toplam 800.-TL ödeme yapılması karara bağlandı.

2015 yılı vakıf faaliyet özeti ve 2016 yılı faaliyet programı için 29 Kasım 2015 tarihinde Ataköy Mado’da kahvaltılı danışma kurulu toplantısı yapıldı.

2015 Yılında 1 adet 21. Sayı Macahel Dergisi çıkarıldı. 22. Sayısı için çalışmaları devam ediliyor.