Ana Sayfa Kermes Kermes Faaliyeti

Kermes Faaliyeti

1919

Macahel Vakfı Hanımlar Komisyonu tarafından, Üniversite öğrencilere verilecek bursa katkı sağlamak amacıyla her yıl geleneksel olarak KERMES faaliyeti düzenlemektedir. Kermes, genellikle “Bahçelievler Belediyesi Necip Fazıl Kısakürek Kültür Merkezi” nde tertip edilmektedir.

Kesmes açılışı idari ve mülki erkan tarafından yapıldıktan sonra, yöresel yemek çeşitlerinin misafirlere ikramı ile başlamaktadır. Kesmesin ilk günü ziyaretçilere, yöresel yemek çeşitleri başta olmak üzere kültürel ve sosyal içerikli motifler sergilenmektedir.  Kermes, ihtiyaç sahibi öğrencilere burs verilmesi için kaynak sağlanmasının yanısıra, Macahel havzasının geleneksel yemeklerini, el sanatlarını, kültürünü ve Macahel’in tanıtımını da sağlamaktadır.

Kermesin gündüz açılış törenlerinden sonra; akşam bölümünde açılış konuşmaları, Macahel havzasını tanıtan sinevizyon sunumu, Macahel Halk Oyunları gösterisi,  Yöresel müzik ziyafeti ve konserle devam etmektedir.

Hanımlar Komisyonunun el emeği göz nuru ile yoğun bir uğraşı ile hazırladıkları yöresel el sanatları ve yöresel yemeklerin en güzel örneklerinin sergilendiği stantlar bir hafta boyunca misafirlerini ağırlamaktadır.  

NOT: 2014 yılı Kermesi 22-28 Şubat 2014 tarihinde Bahçelievler Belediyesi Necip Fazıl Kısakürek Kültür Merkezinde yapılacaktır.