Ana Sayfa Güncel Haberler Macahel Vakfı Dayanışma Gecesi yapıldı.

Macahel Vakfı Dayanışma Gecesi yapıldı.

1957

Macahel Vakfı Dayanışma Gecesi yapıldı.

Bahçelievler Belediyesi Necip Fazıl Kısakürek Kültür Merkezinde 29 Nisan 2017 tarihinde Üniversite okuyan öğrencilere verilecek burs yararına Macahel Vakfı Dayanışma gecesi düzenlendi. Açılış gecesi ve Macahel Vakfı Geleneksel Kermesi ile başlayan program 7 Mayıs 2017 Pazar gününe kadar devam edecek. Dayanışma gecesi ve Kermesten elde edilecek gelirin tamamı Bursiyer Öğrenciler için tahsis edilecek.

Macahel Vakfı geleneksel kermesinin açılışı, Saat 19:30’da İstanbul Vali Yardımcısı Bahçelievler Kaymakam vekili Osman ATEŞ, Bahçelievler Belediye Başkanı Osman DEVELİOĞLU ve Macahel Vakfı Başkanı Süleyman KÖSE’nin açılış kurdelesini beraber kesmesi ile başladı. Kermes alanın gezilmesinden sonra Macahelli hanımların marifetli ellerinden çıkan yöresel yemekler misafirlere ikram edildi.

Yemek ikramlarından sonra Macahel Vakfı Dayanışma Gecesi programı saat 20: 30 da başladı. Sunuculuğunu Songül Şahin’in gerçekleştirdiği gecede açılış konuşmasını Macahel Vakfı Başkanı Süleyman KÖSE yaptı.

Başkan yaptığı konuşmada, Hanımlar Komisyonun gösterdikleri olağanüstü gayret ve özverilerinden dolayı, sağ elin verdiğini sol elin görmemesi gerektiği hassasiyetiyle kermese verdikleri maddi – manevi destek veren kişi, kurum ve kuruluşlara ayrı ayrı teşekkür etti. Kermes ve konferans salonunu Vakfa tahsis eden Bahçelievler Belediye Başkanı Osman DEVELİOĞLU ayrıca teşekkür etti. Son olarak, 26-27 Ağustos 2017 tarihlerinde, Artvin- Borçka Macahel vadisinde düzenlenecek 16. Saf Kafkas Arı ve Bal Festivaline misafirleri davet etti.

 

RTÜK önceki Başkanı ve Vakfın mütevelli üyesi Prof. Dr. Davut DURSUN yaptığı konuşmasında;

İnsanın dostlarıyla, tanıdıklarıyla bir araya gelince değişik duygulara kapıldığını, bu ortamların tanışmak için bir fırsat olduğunu ifade etti. En büyük teşekkürü ve alkışı Vakfın Hanımlar Komisyonuna yapmak gerektiğini, bu sebeple de kendilerini tebrik ettiğini söyledi. Bu tür organizasyonlara çocuklarla beraber katılmanın ayrı bir değeri olduğunu, bu vesile ile hemşerileri bir araya getirdiklerini, tadımlık ta olsa bazı lezzetleri tadılmasına ve hatırlatılmasına imkan verdiklerini, bunun da son derece önemli olduğunu vurguladı.  Belki daha önemlisi, kentte doğup köy ortamını ve nostaljisini bilmeyen çocuklarla katılmak olduğunu hatırlattı. Macahelin eğitim ve öğretime önem veren bir bölge olduğunu, bazı öğrencilerin maddi desteğe ihtiyaç duyduklarını, kendilerinin de yönetim Vakıf yönetim kurulunda görev aldığı dönemde burs verilmesi önerisinde bulunduğunu bu önerisinin kabul gördüğünü anlattı. Burs programının halen devam ediyor olmasının önemli olduğunu, Bursun katkı temeline dayandığını, katkıda bulunanlara teşekkür etmek gerektiğini söyledi. Vakfımızdan cüzi de olsa burs alıp okulu bitirenlerin de vakfımızı unutmamaları gerektiğini, kendilerinden burs isteme hakkımızın olduğu kanaatini ifade etti. Yönetime, burs almış olan eski öğrencilerden faydalanılması gerektiğini, şu anda burs alan öğrenciler için katkı talep etmelerini önerdi. Bu arkadaşlarının vakfa bağlılığının, aidiyetinin ve ilgisinin devam etmesin sağlanması gerektiğini, bu işin de hanımlar komisyonuna delege edilebileceği ifade etti. Hanımların bu konuda da başarılı olacağı mesajını vererek emeği geçenlere teşekkür ederek konuşmasını tamamladı.

İstanbul Vali yardımcısı Bahçelievler Kaymakam Vekili Osman ATEŞ, selamlama konuşmalarından sonra kendilerinin de Artvin göçmeni olduklarını, hanımlar komisyonu tarafından düzenlenen kermes ve açılış gecesinin Vakıf, vakıf üyeleri, vakıf çalışanları, Bursiyer öğrencilerine hayırlara vesile olmasını temenni etti. Sosyal amaçlı çalışmaların desteklenmesi gerektiğini, kendilerinin de gönülden desteklediklerini, maddi-manevi anlamda ellerinden gelen katkı vermeye hazır olduklarını ifade etti. Bu vesile ile Vakfın kurulmasına önderlik eden, rehberlik eden ve bugünlere getiren büyüklere, çalışma arkadaşlarına teşekkür ederek bugünden sonra çalışanlara da başarılar diledi. Kadınlar komisyonu yerine Hanımlar Komisyonu ifadesinin kullanılmasının çok zarif olduğunu vurgulayarak konuşmasını bitirdi.


Hanımlar Komisyonunun gecesini gündüzüne katarak hazırladıkları Kermes hazırlıklarını için Erdal KÜÇÜK tarafından hazırlanan VTR büyük bir ilgi ile izlendi. Ardından Hanımlar Komisyonu adına Vakıf Yönetim Kurul üyesi Hacer YILDIZ gecenin anlam ve önemini de belirten duygu yüklü bir yaptı.


Geceye Ertoba Dans gurubunun muhteşem sahne performansı nefesler tutularak seyredildi. Ertoba Dans grubu, bu dansların yaşatılması ve gelecek nesillere aktarılması için çocukları kursa göndermeleri gerektiğini vurguladılar.

Erdal KÜÇÜK’ün hazırladığı, Macahel’in endemik tabiat güzelliklerini ve sosyal yaşamından çeşitli kesitleri anlatan VTR büyük bir ilgi ile seyredildi.

Bursiyer öğrenciler yararına, TİK ağacından Bahattin SARI tarafından özel tasarımla yapılmış gazetelik sehpa açık artırması yapıldı. Açık artırmayı Çoruh Vadisi Borçkalılar Derneği Başkanı Yılmaz Melek en yüksek değer vererek aldı. Daha sonra açık artırmaya konu olan sehpayı vakfa tekrar geri bağışladı.

SOYSAL & CEMAL KARDEŞLER VE BAYAR ŞAHİN 

Geceye Vakfımızın gençlik kollarında birçok aktivitesine katılan gençlerimiz, ikizlerimiz Soysal Dilmaç ve Cemal Dilmaç sahne aldılar. Başarılı sahne performanslarıyla birçok yöresel şarkıları seslendiren İkizler, misafirlere coşkulu anlar yaşattılar. Soysal & Cemal kardeşlerin bir sürprizi de, Karadeniz’in tartışmasız değeri ve başarılı sanatçısı olan Bayar Şahin’in sahneye davet edilmesiydi. Bayar Şahin ile beraber iki tane de şarkı seslendiren ikizler, seyirci ile diyalogları da oldukça başarılıydı.

Emekli eğitmen Nadir Ataman mikrofona davet edildi. Geçmiş dönemde Macahel’den İlçeye eğitim için gelmenin zor olduğunu ve bu nedenle Macahelde ortaokul yapılması için emek verdiklerini anlattı. Bir eğitimci olarak Vakfımıza bir öğrenci okutmayı taahhüt ederek konuşmasını tamamladı. Yoğun ilginin olduğu gece, halk oyunları ile son buldu.

Macahel Vakfı Dayanışma Gecesi ve Kermes açılış programına teşrif edenler;

İstanbul Vali Yardımcısı Bahçelievler Kaymakam Vekili Osman ATEŞ, Bahçelievler Belediye Başkanı Osman DEVELİOĞLU, Başkan Yardımcısı Yakup DALKILIÇ, Artvinliler Hizmet Vakfı Başkanı Mustafa Melek, Eski TRÜK Başkanı ve Öğretim Üyesi Prof. Dr. Davut Dursun, Hemşinliler Vakfı Başkan yardımcısı Mehmet Altunkaya. İSARF Başkanı Sinan Temiz, Gürcü Kültür Evi Başkanı Erdal Küçük, Gürcistan Dostluk Derneği Başkanı Murat Kasap, Gürcü Kültür Merkezi Başkanı Fehmi Uzal, Çoruh Vadisi Borçkalılar Derneği Başkanı Yılmaz Melek. Şenocak Derneği Başkanı Sayım Uzun ve Yönetimi, Üzümlü Derneği Başkanı Yüksek Meydan ve Yönetimi, Dutlu Derneği Başkanı Temel Evbaşı ve Yönetimi, Sebzeli Derneği Başkan yardımcısı Ensar Şimşek ve Yönetimi, Yoncalı Derneği Başkanı Erkan Doğan, Yusufeli Kılıçkaya Derneği Başkanı Ayşe Katkat. Beylikdüzü Artvinliler Derneği Başkanı Namık Erkan Gök, Çiftlik Derneği Başkan yardımcısı Yasin Koca, Sanatçı Bayar Şahin, 08 Dergisi sahibi Ramazan Balcıoglu, Emekli Albay Hüseyin Işık ve Macahel Vakfı eski yönetim kurulu Üyesi, İSARF Başkan Yardımcısı Hasibe Özkan, Emekli eğitmen Nadir Ataman iştirak ettiler. Gecemize iştirak edemeyen ENGÜÇDER Başkanı Vahap Koçak ve Ahmet Özbayrak 30 Nisan Pazar günü kermesi onurlandırdılar.