Ana Sayfa Genel Haber Arşivi Macahel Vakfı Heyeti Artvin’de…

Macahel Vakfı Heyeti Artvin’de…

5065

Macahel Vakfı Heyeti Artvin’de…

Halit Zengin, Osman Nuri Zengin, Mehmet Cesur, Yaşar Yıldırım ve Veysel Yılmaz’dan oluşan Macahel Vakfı heyeti 5-7 Mayıs 2014 tarihleri arasında Artvin’de yoğun temaslarda bulundu. İlk görüşme, önceden programlandığı gibi 5.Mayıs.2014 Pazartesi sabahı Borçka’da Kaymakam Sn. Şakir Öner Öztürk’le gerçekleştirildi. Görüşme heyetine, “Macahel Biyosfer rezervi koruma ve Geliştirme Derneği’ni “ temsilen, Başkan yardımcısı M. Ali Bayrak katıldı.

Macahel Vakfı, Nisan ayında Ankara’da düzenlenen“Artvin Tanıtım Günleri”ne “Borçka Kaymakamlığı” standında Salih Yıldız, Bahattin Sarı, Yaşar Yıldırım ve Veysel Yılmaz’dan oluşan bir heyet ile aktif katılım sağlamıştı. Stantta Macahel Vakfı’nın hazırladığı afişler asılmış, Macahel Dergileri ve çeşitli dokümanlar sergilenmişti. Adı geçen etkinlikte Borçka Kaymakamı Sn. Şakir Öner Öztürk’le uzun bir görüşme şansı elde edilmişti. Bu görüşmede Kaymakam, Macahel’i EDEN Projesi (European Destination Excellent-Avrupalı seçkinler destinasyonu) yarışmasına katma önerisini getirmişti.

Bu öneri doğrultusunda, Halit Zengin, Osman Nuri Zengin ve Veysel Yılmaz’dan oluşan heyet 2013 yılında adı geçen yarışmada birincilik ödülü kazanmış olan Taraklı Beldesi’ne gitmişler ve Belediye başkanı sayın Tacettin Özkaraman‘ın yakın ve sıcak ilgisiyle karşılanmış, yerinde incelemelerde bulunmuşlardı. Devamında heyet, projenin yapımcısı Sakarya Üniversitesi, Turizm Yüksek Okulu Öğretim Üyesi Zuhal Erol ile buluşmuş, projenin başvuru, kabul ve sonrası uygulamalar ile ilgili detaylı bilgi edinmişlerdi.

Kaymakam Şakir Öner Öztürk ile görüşmede ilk olarak EDEN projesi ile ilgili ekibimizin yaptığı çalışmalar anlatılarak ve projenin Macahel’e uygulanabilirliği konuşuldu. İkinci konu başlığı “15.Macahel Festivali “ idi. Festivalin organizasyonu ve akış şeması Sn. Kaymakamımıza anlatıldı. Festivalin bir ayağının Borçka’da yapılabilmesinin koşulları tartışıldı.

Macahel’in tarihi camilerinin ve diğer tarihi eserlerinin asıllarına uygun bir şekilde nasıl restore edileceği, çöp ve kanalizasyon sorunu, enerji konusunda yaşanan zorluklar ve hanelere kurulan elektrik sisteminin yenilenmesi gibi konular, toplantının alt başlıklarını oluşturmaktaydı.

Saat 12:00’de, Macahel Arıcılık Müdürü M. Ali Bayrak ziyaret edildi ve Artvin bölgesinde yürüttükleri arıcılık çalışmaları ile ilgili bilgi alındı.

Saat 13:00’de Çoruh Üniversitesi Rektörü, Prof. Dr. Mehmet Duman ile görüşüldü. Macahel’de yapılacak tez ve doktora çalışmalarına yardımcı olunabileceği, düşük maliyetli tezlere de Vakfımızın sponsor olabileceği belirtildi.  2004-2008 yılları arasında Macahel’de yürütülen GEF-II projesinde “Fauna” sorumlusu olarak görev yapan, önceki Kaymakam Fatih Kızıltoprak’la birlikte DOKA projesi çerçevesinde “Macahel’in Çiçekleri” kitabını hazırlayan Prof. Dr Özgür Eminağaoğlu’nun da hazır bulunduğu toplantı sıcak bir ortamda geçti.

Saat 16:00’da Borçka Belediye Başkanı Aslan Atan ziyaret edildi. Başkanı yeni görevinden dolayı kutlayan ve başarı dileklerinde bulunan heyet, Macahel’deki gelişmeleri bir sohbet ortamında anlattı.

Macahel Vakfı heyeti ile tüm muhtarların katıldığı toplantı saat 19:00’da Camili’de yapıldı. Göreve yeni seçilen Camili muhtarı Altan Gülbin, Kayalar muhtarı Murat Yavuz, Efeler muhtarı Cavit Kahya ile yeniden seçilen Düzenli muhtarı İrfan Öztürk, Maral muhtarı Metin Bayram ve Uğur muhtarı Halit Yıldız’ın katıldığı toplantıda tüm muhtarlara, seçim sürecinde sergiledikleri demokratik olgunluk nedeniyle teşekkür edildi ve yeni dönem için başarı dilekleri iletildi.

Tüm muhtarların ittifakla “Öncelikli konu” olarak belirledikleri Macahel’e hizmet verecek, Camili köyünde, çok amaçlı bir “Yönetim Binası” yapımı için, Camili Muhtarı Altan Gülbin’in detaylı olarak hazırladığı ve sunduğu proje üzerinden hareketle yol haritası belirlendi.

İki saatten fazla süren toplantıda, muhtarların daha önce kendi aralarında toplanarak belirledikleri konu başlıkları samimi bir ortamda görüşüldü. Macahel Vakfı’nın her zaman olduğu gibi, bundan sonra da muhtarlarla beraber hareket edeceği ifade edildi.

Macahel’in  Sorunları;

5.Mayıs.2014 Macahel Muhtarları ve Macahel Vakfı Yönetimi toplantısında görüşülen GÜNDEM maddeleri;

1-   Macahel Tüneli,

2-   Macahel idari binasının yapılması için girişimde bulunmalı. (Bina Camili Merkezde yapılacak. Muhtarlar, Köyler Birliği, Macahel Vakfı, Dernekler, Kooperatifler vs. Ortak dilekçenin verilmesi)

3-   Macahel Geçiş Kapısı ile ilgili son gelişmeler,

4-   Enerji nakil hatları Camili – Maral, Uğur ile Camili – Efeler, Kayalar

5-   Eğitim

6-   Sağlık

7-   Turizmle ilgili sorunlarımız

8-   Macahel’deki ahşap ve tarihi camilerimizle ilgili çalışmalar

9-   2014 yılı Bal festivali ile ilgili program ve koordinasyon (tarih değişikliği yapıldı)

10- Yeşil yol kapsamında olmayıp, Camili – Efeler vadisi İndasvindaya kadar yolların iyileştirmelerinin yapılması, yeşil yol kapsamında yaptırmayı sağlamak.

Gezinin ikinci günü;

Macahel’e gidişin temel nedeni olan, muhtar Metin Bayram’ın daveti üzerine, Mimar Halit Zengin tarafından çizimi planlanan “Maral Camii müştemilatı projesi” için Maral köyüne gidildi. Tüm kanaat önderlerinin ve köy sakinlerinin hazır bulunduğu karşılamada, Mimar Halit Zengin ve Muhtar Metin Bayram gerekli ölçümleri yaparken, bizler de ev sahipleri ile sıcak sohbet etme imkanı bulduk.

Muhtarın hazırladığı yerel yemeklerden oluşan nefis ziyafetten sonra ev sahipleri ile birlikte Maral Şelalesi turuna çıkıldı.

Akşamüstü, Camili köyündeki Cami ziyaret edildi.

Dönüş günü,

Düzenli Camiinde yapılan incelemeleri takiben Artvin’e hareket edildi.

Saat 11:00’de, Artvin Vali Yardımcısı Sn. Hasan Ongu ile sıcak bir görüşme yapıldı. Mart ayında düzenlenen EMIT fuarında, Vali yardımcımız ve Şavşat kaymakamımız Vakıf Danışma Kurulu’ ile akşam yemeğinde birlikte olunmuştu. Yemekte Sn.Vali Yardımcımız Vakfımızı yakından tanıma olanağı elde etmişti. Bu beraberlikten dolayı Artvin’deki görüşme doğal olarak bir sohbet havasında oldu. 15.Macahel Festivali ve Macahel Muhtarlarının öncelikli konusu olan “Camili’de Yönetim Binası” öne çıkan gündem maddeleri oldu.

EMIT fuarı ve Artvin tanıtım günlerinde sıkça görüşme fırsatı bulduğumuz, Macahel Vakfı’nı bir “armağan”la ödüllendiren, yurt dışında bulunduğu için görüşemediğimiz Valimiz Sn. Kemal Cirit’e selam ve saygılarımızı göndererek Valilikten ayrıldık.

Saat 13:00’de İl Kültür ve Turizm Müdürlüğünde Kültür ve Turizm Bakanlığı’na sunduğumuz Dosya’yı takip eden Sn.Yusuf Gülseçgin ile Festival tarihi değişikliği ile ilgili Borçka Kaymakamlığına verilen yeni Dilekçe ve sonraki süreçler görüşüldü.

Saat 15:00’de Borçka’ya dönüldü. Borçka’da, Kayalar Muhtarı Murat Yavuz’un ofisinde misafir edildik. Pek çok Macahelli ile merhaba yapma fırsatı bulduğumuz bu mekanda Ak Parti İlçe Başkanı Sn. Şükrü Ertürk ile görüşüldü. Yapılan görüşmelerin bir özeti yapıldı. Öne çıkan konularda her türlü desteği sağlayacağını ifade eden Başkan’la ve diğer hemşehrilerimizle vedalaşılarak Trabzon Havaalınına doğru yola çıkıldı.

Saat 18:00’de, yolumuz Arhavi’de uzun yıllardır Arhavi’de İmamlık görevini yapan aktif bir Macahelli Nasir Önder Hoca tarafından kesildi. Nasir Hoca’dan Macahel’deki tarihi Camilerin restorasyonu konusunda görüş alışverişinde bulunuldu.

Baş döndürücü bir trafikle geçen üç gün bize güzel anılar ve mutluluklar bıraktı. Son dakika mazeretleri nedeniyle gezimize katılamayan arkadaşları hep andık. 07.05.2014

Macahel Vakfı Heyeti