Ana Sayfa Güncel Haberler MACAHEL VAKFI İSTANBUL İFTARI

MACAHEL VAKFI İSTANBUL İFTARI

1104

 Bir iftar daha dostlarla güzelleşti.

Macahel Vakfı tarafından geleneksel olarak organize edilen İstanbul iftarı Bahçelievler Olimpik Düğün Tesislerinde 25 Mayıs 2019 Cumartesi akşamı bin kişiyi aşkın davetli ile yapıldı. Coşkulu ve kalabalık bir katılımın olduğu iftar programı, Kur’an-ı Kerim okunması ile başlandı. Ezandan sonra iftarlar açıldı yemek duası yapıldı.

Macahel Vakfı Başkanı Süleyman Köse selamlamadan sonra yaptığı konuşmada; iftar davetine katılım nezaketi gösteren STK başkan ve yöneticilerine, sanatçı dostlara, Macahel Vakfının Kurucuları ve Mütevelli Üyelerine, Artvinli misafirlere ve basın mensuplarına teşekkür etti. Ramazan ayının artık son 10 güne girildiğini, bu manevi iklimden istifade etmek gerektiğini, birlik, beraberlik ve kardeşliğin perçinlenmesi için bu fırsatın kaçırılmamasını temenni etti.

Son iki senedir iftar için Olimpik Düğün Tesislerini bedelsiz tahsis eden Erkan Özaydın’a ve iftar organizasyonuna maddi destek veren Macahelli iş insanlarına teşekkür etti. Vakfın kurulduğu 1995 yılından bugüne kadar Hakkın rahmetine kavuşan Vakfın kurucuları ve Mütevelli Heyeti üyelerini rahmet ve minnetle andı.

Sözlerine Macahel Vakfının kısa faaliyetlerini anlatarak devam eden Köse; 2018-2019 Eğitim Öğretim yılında 100 öğrenciye burs verdiklerini, ihtiyaç sahibi 160 aileye Ramazan erzak yardımı sağladıklarını, bunun yanında ihtiyaç sahibi ailelere de çeşitli maddi destek yaptıklarını, bu yardımlara sadece aracılık ettiklerini, asıl yardım sahiplerine teşekkürlerini arz ettiğini ifade etti.

Ramazan ayında olsun diğer zamanlarda olsun hayatımızda en çok dikkat etmemiz gereken hususun, gıda maddelerinin israf edilmemesi olduğunu ifade eden Köse,

“Dünyanın birçok bölgesinde, açlıkla mücadele eden insanlar varken, bir taraftan da, bir ekmek parçasının bile zayi edilmesi, insanlık adına yüz kızartıcı bir durumdur. Avrupa Birliği verilerine göre; Avrupa ülkelerinde üretilen gıdaların %20’si çöpe gidiyor.”  dedi.

Diğer taraftan, yaklaşık 10 milyon insanın ise açlık ve yetersiz beslenmeden hayatını kaybettiği dünyada, yıllık 1,3 milyar ton gıdanın israf edildiğinin tahmin edildiğini söyledi. Türkiye’de ise günlük 4,9 milyon ekmeğin israf edildiğinin bu durumun içler acısı olduğunu anlattı. Ramazan ayının İslam âleminin uyanışına vesile olmasını, birlik, beraberlik, kardeşlik ve dayanışma ruhunun tesis edilmesini temenni ederek sözlerini tamamladı.

İftar programının sunuculuğunu yapan Vakıf Yönetim Kurulu üyesi Mustafa Özbaş, 30 Haziran 2019 Pazar günü yapılacak piknik organizasyonuna tüm katılımcıları davet etti.
Güzel bir hava ve sıcak bir sohbet ortamında geçen iftar programı gece geç saate kadar devam etti. İftardan artan ekmek ve yemekler Kur’an kurslarına gönderildi.

İftar davetine, Başakşehir Belediye Başkan Yardımcısı Ömer Faruk AY ve Meclis Üyeleri, STK Başkanları, Yönetim Kurulu Üyeleri, Macahel Vakfı kurucuları ve Mütevelli Heyeti üyeleri, Vakfın önceki Başkanları, Sanatçı dostlarımız Yavuz Selim KOÇ, Bayar ŞAHİN ve Gökan Özkan katıldılar.

Ramazan ayı münasebetiyle;

Bu sene yılın en uzun günlerinde oruç tutulan Ramazan ayı, yoğun manevi iklimin hüküm sürdüğü, Macahel insanının yardımlaşma hislerindeki büyük artışıyla gözlendi. Ramazanda yoksul, muhtaç ve yetim ailelerin sıkıntıları bir kat daha artıyor. Bu aileler, kendilerine uzanacak bir yardım elini bekliyorlar. Mübarek günlerde yokluk bir başka ağırlaşıyor insanın üstünde. Macahel Vakfı da değerli Macahelli hayırseverlerin bağışlarını Ramazan başlamadan önce ihtiyaç sahiplerine ulaştırmada bir köprü vazifesi yaptı. Bu vesile ile tüm Macahel yardımsever halkına teşekkürü bir borç biliriz.