Ana Sayfa Güncel Haberler Macahel Vakfı Yönetimi Artvin Valisini ziyaret etti.

Macahel Vakfı Yönetimi Artvin Valisini ziyaret etti.

1782

Macahel Vakfı yönetimi Artvin Valisi Sayın Ömer Doğanay’ı 22 Haziran 2017 Perşembe günü ziyaret etti. Makamında gerçekleşen görüşme, sıcak bir karşılama ve samimi bir sohbet ortamında gerçekleşti. Ziyarete Macahel Vakfı adına; Macahel Vakfı Başkanı Süleyman KÖSE, Genel Sekreter Hacer YILDIZ, Yönetim Kurulu Üyesi Osman TİRYAKİ ve Denetim Kurulu Üyesi Yaşar YILDIRIM katıldılar.

Görüşmede, Macahel Vakfının faaliyetleri ve yöre için yapılan çalışmalar hakkında bilgiler verildi. 23 Haziran 2017 tarihinde Camili merkezde yapılacak Macahel Vakfı Geleneksel iftarına davet edildi. Vali Doğanay, önemli bir mani olmazsa iftara katılmak istediğini ifade etti. Ancak, kalp krizi sonucu hayatını kaybeden Şavşat Merkez İlçe Nüfus ve Vatandaşlık Müdürü Feramuz Çelik’in 95 yaşındaki babası Mustafa Çelik’in cenaze törenine katılması sebebiyle Artvin Valisi Ömer Doğanay iftar programına katılamadı.

Macahel Vakfı ve Festival tertip komitesi tarafından organize edilen Macahel Saf Kafkas Arı ve Bal Festivali hakkında Artvin Valisi Sayın Ömer Doğanay’a Macahel Vakfı Başkanı Süleyman KÖSE tarafından bilgi verildi. Görüşmede, 2014 yılında yapılan Festivalin Artvin Valiliği himayesi ve ev sahipliğinde yapıldığını ifade eden Vakıf Başkanı Süleyman Köse, 2015 ve 2016 yıllarında güvenlik ve ülke hassasiyetleri sebebiyle festivalin yapılmadığını, bu yıl ise 16.inci Saf Kafkas Arı ve Bal Festivalinin yapılacağını anlattı.

Festivalin son iki yıl hariç olmak üzere 15 yıldır ara verilmeden yapıldığını ve geleneksel hale geldiğini anlatan Vakıf Başkanı, bu yıl ve bundan sonraki yıllarda yapılacak Festivallerin tertip komitesi ile beraber Valiliğin himayesinde yapılmasının daha uygun olduğunu anlattı. Başkan Süleyman Köse, Macahel’in Türkiye’nin ilk ve tek Biyosfer Rezerv alanı olduğunu, Macahel vadisinin endemik bitki ve hayvan türlerinin barındırdığını,  biyoçeşitlilik açıdan zengin olduğunu ve bilimsel çalışmalar yapılabileceğini ifade etti.

Vali Ömer Doğanay, sosyal, kültürel ve ekonomik sonuçları olan Festivalin bölgenin tanınması için önemli bir etkinlik olduğunu ancak Macahel’in Trakyadaki bir köyde bile bilindiğini, bu itibarla tanıtımdan çok bölgede yetişen ve ürünlerin değerlendirilmesinin öne çıkarılıp pazarlanmasının daha önemli olduğunu vurguladı.

Artvin Valisi Sayın Ömer Doğanay 26 Ağustos 2017 tarihinde Düzenli Festival alanında yapılması planlanan Macahel 16. Saf Kafkas Arı ve Bal Festivalinin ev sahibi sıfatını kabul ettiğini, Festival program çalışmalarının Vali Yardımcı Vekili ve Borçka Kaymakamı Sayın Ertuğrul Örnek ile beraber yürütülebileceği talimatını verdi. Festival için her türlü desteği verebileceği, organizasyonla ilgili Kaymakamlıkla çalışabileceğimizi ifade etti.