Ana Sayfa Turizm Rehberi Macahel’de Ekoturizm

Macahel’de Ekoturizm

4800
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Macahel; yeryüzünün en berrak dereleri, en heybetli ormanları, ilk kez görebileceğiniz kır çiçekleri, el değmemiş yaban hayatı ve zengin kültürüyle bir yeryüzü cennetidir adeta.  Tatil  yeri olarak bu cennet vadiyi seçen doğa severler dağların en mahrem yerlerine kadar girip Karçal Dağlarının  modern yaşamdan  gizlediği doğal güzelliklere ulaşacaklardır. “Çok sert olmayan doğa yürüyüşleri  yapma, yayla evlerinde veya yöresel pansiyonlarda konaklama, hayvansal ve bitkisel organik ürünlerden tatma, yöresel eğlenceler ile eğlenme, Alpleri andıran uçsuz bucaksız yaylalarını – renkli çiçeklerini – eşsiz buzul göllerini insanı hayrete düşürecek kadar heybetli yağmur ve anıt ormanlarını görme, şelalelerle süslenmiş buz gibi derelerinde  yüzme”  gibi güzellikler doğa sevenleri beklemektedir.

Bölgede yapılabilecek aktiviteler

Trekking / Hiking
Yerli ve yabancı çok sayıda turistin ilgi odağı olan Macahel’de birçok yürüyüş rotası mevcut. Kolay parkurdan zor parkura kadar her yaştan ve her kondisyondan misafirler için imkân bulunmaktadır. Endemic Tours bölgede farklı yürüyüş programlarıyla faaliyet göstermektedir. Camili’den Efeler’e, Efeler’den Cugat Vadisi’ne, oradan da Fındık ve Lekoban Yaylalarına kadar uzanan macera dolu turlar organize etmektedir. Hatta uzun turlarda yürüyerek veya araçla Şavşat’a bile geçilebilmektedir.

Fotoğrafçılık
Aslında fotoğraf açısından dört mevsim zengin olan bölgede turlar, ancak Mayıs-Haziran ayları itibarıyla başlamakta ve sonbaharın ardından kar yolları kapatana kadar devam etmektedir. Kış şartlarının biraz ağır geçmesi sebebiyle dış dünyaya kapalı kalan bir açık hava müzesidir Macahel. Bu müzede özellikle sonbahar aylarında mükemmel manzaralar fotoğraflamak mümkündür. Yeşilden kırmızıya geçişin her tonunu görebileceğiniz bir coğrafyadır Macahel.

Macahel de Başka neler yapılabilir?
– Birbirinden güzel yaylalara yürüyüşler ve konaklamalar yapabilirsiniz.
– Anne sütü gibi temiz derelerde serinleyebilir, olta balıkçılığı deneyebilirsiniz.
– Köylerde yetiştirilen organik ürünlerden beslenebilirsiniz.
– Yaban hayatı gözlemleyebilirsiniz.
– Jeep safari heyecanını yaşayabilirsiniz.
– Yerel ve izole yaşam formunu gözlemleyebilirsiniz.
– Her biri birer anıtsal nitelik taşıyan ağaçlardan oluşan ve yağmur ormanları niteliği taşıyan ormanlarda yeniden doğabilirsiniz.

Not: Her türlü gezi faaliyetlerinizi mutlaka bölgeden bir rehber eşliğinde gerçekleştirin.

 

MACAHEL’E ULAŞIM

Ulaşım
İstanbul’dan otobüs ile ulaşmak isteyenler Lüks Artvin, Yeşil Artvin Seyahat ve Metro Turizm aracılığıyla 18 saatte Borçka’ya oradan da Köy servisleri ile 1,5 saate Macahel’e ulaşabilirler. Borçka’dan her gün 15:00 itibariyle her köye servis kalkmaktadır.

İstanbul’dan uçakla ulaşım sağlamak için THY’nin Atatürk havalimanı ve PEGASUS’un Sabiha Gökçen kalkışlı Batum – Hopa seferleri kullanabilirsiniz.

Alternatif olarak da bütün havayolu firmalarının tarifeli uçuşları ile Trabzon’a  ve oradan Havaalanı çıkışındaki Prenskale midibüsleriyle 2-3 saate Borçka’ya oradan da Köy servisleri ile 1-2 saatte Macahel havzasına ulaşabilirler.

Acentalar
Macahele birçok doğa turizmi acentesi bir takım turlar düzenlemektedir. Bunların başında Macahel’li gençlerin kurduğu bölgeye ve doğaya hakim yapısıyla Endemictours gelmektedir. Endemictours dışında Ebruli tur, Tamzaratur, Tempo tur, Zayende tur, Bukla tur gelmektedir.

————————–
Önemli Not:  Acente ve pansiyonlar Vakfımızın iktisadi işletmesi değildir. Her türlü sorumluluk firma sahiplerine aittir.  

 

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.