Ana Sayfa Güncel Haberler ÖDÜLLÜ “ARTVİN 17. MACAHEL SAF KAFKAS ARI VE BAL FESTİVALİ” BÜYÜK...

ÖDÜLLÜ “ARTVİN 17. MACAHEL SAF KAFKAS ARI VE BAL FESTİVALİ” BÜYÜK BİR COŞKUYLA YAPILDI

2239

Saf Kafkas Arısı Gen Merkezi Macahel’i tanıtmak, bal ve arıcılık kültürünü yaşatmak amacıyla Macahel Eğitim Kültür ve Dayanışma Vakfı ile Borçka Kaymakamlığı tarafından organize edilen Artvin. 17. Macahel Saf Kafkas Arı ve Bal Festivali 10-11 Ağustos 2018 tarihlerinde Düzenli Festival alanında gerçekleşti.

Festivale Artvin Valisi adına Vali yardımcısı Arif Oltulu,  Artvin Milletvekili Erkan Balta, Artvin Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe, Borçka Kaymakamı Hasan Meşeli, Borçka Belediye Başkanı Aslan Atan, önceki dönem İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, ANG Vakfı Kurucusu İş adamı Nihat Gökyiğit, İl Kültür ve Turizm Müdürü Ömer Gümüş, Artvin Belediyesi Başkan Yardımcısı Erkan Yazan, Geocell Genel Müdürü Osman Turan, Borçka Ak Parti ilçe başkanı Şükrü Ertürk, T. C. Batum Başkonsolosu Makbule Koçak, TİKA Gürcistan Kordinatörü Hüseyin Şanlı, İl jandarma Bölük Komutanı Erol Erkorkmaz, Gürcistan Büyük Elçiliği Müsteşarı Diana Malazania, Bursa Borçkalılar Derneği Başkanı Yüksel Odabaş, Kocaeli Artvin Havalisi Federasyon Başkanı Mikail Kalyoncu, Artvin Dernekler Federasyonu Başkan Yardımcısı İsmail Dalkılıç, İstanbul Borçkalılar Derneği Başkanı Yılmaz Melek, İl Müftüsü Hasan Güneş, Ak Parti İzmir Karabağlar İlçe Başkanı Kazım Erten, İstanbul Artvin Dernekler Federasyon Başkan Yardımcısı Hasibe Özkan, Gürcü Kültür Evi Başkanı Erdal Küçük ve Başkan Yardımcısı Nuri Anar, İzmir Karabağlar Belediye Meclis Üyesi Ayşe Arslan, Gürcü Kültür Merkezi yönetimi Nurten Yavuz, İstanbul Dutlu köyü Başkan Yardımcısı Dursun Kısa, 08 Dergisi Ramazan Balcıoğlu, Festival için Nihat Gökyiğit in davetlisi olarak İstanbul’dan gelen Macahel dostları Misafirler, Artvin Faal Gazeteciler Derneği Başkan Yardımcısı Sami Özçelik, Artvin Arıcılar Birliği Başkanı İbrahim Durmuş, Yeşil Artvin derneği Yönetim kurulu Üyesi Av. Bedrettin Kalın, Yazar Avni Temiz, KTÜ Öğretim Görevlisi Oğuz Kurtoğlu, Yakın zamanda çekimine Macahel’den başlanacak olan Kovan Filminin yönetmeni Eylem Kaftan, Borçka Ziraat Odası Başkanı Tolga İskenderoğlu, davetliler ve vatandaşlar katıldı.

Festivalin açılışı şiir dinletisi ile sempatik tavırlarıyla dikkat çeken sunucu, şair ve şiir yorumcusu Yavuz Selim KOÇ tarafından yapıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşından sonra açılış ve hoş geldin konuşmasını Macahel Eğitim Kültür ve Dayanışma Vakfı Başkanı Süleyman Köse yaptı.

Vakıf Başkanı Süleyman Köse; havzasının Saf Kafkas Arı Gen Merkezi olduğunu ifade ederek “Saf Kafkas arısı bu vadide bozulmadan doğal şartlarla korunmuştur. Gen Merkezinin kamu desteği ile sürdürülebilir kılınmalıdır. Saf Kafkas arısının ürettiği Macahel balı ise; bölgenin zengin florasını bünyesinde barındırdığından yüksek besin değerine sahiptir. Vadide yıllık bal üretimi 50 ton, ana arı üretimi ise 8.000 adet civarındadır.” diye konuştu. Başkan Süleyman KÖSE konuşmasına şöyle devam etti;
“Yüzyıllardır ata kültürünü yaşatan, değerlerimizi bugüne taşıyan Macahel Vadisinin güzel insanları, Artvin-Borçka Geleneksel 17. Macahel Saf Kafkas Arı ve Bal Festivaline, Hoş geldiniz, şerefler verdiniz…
Aziz şehir İstanbul’a büyük hizmetler veren ve her daima Artvin’in ve Artvinlilerin yanında duran İstanbul Büyük Şehir Belediye Başkanlığı yaparak bizleri onurlandıran Kadir TOPBAŞ abimiz, hoş geldiniz. Davetimize icabet ederek Festivalimize değer katan, isimlerini tek tek sayamadığım protokole ve tüm katılımcılara ayrı ayrı teşekkür ediyorum.

Sevgili Dostlar, 2017 yılında yaptığımız Festival, Artvin Valiliğimize “En Yaratıcı Etkinlik” ödülünü kazandırmıştır. Sayın Valimize, projemize inanarak yarışmaya katılma nezaketi ve destekleri için, bir kez daha teşekkür ediyorum. Her geçen yıl çıtayı biraz daha yükseltiyoruz. 2019 yılında yapmayı planladığımız 18. Saf Kafkas Arı ve Bal Festivalini, Artvin Valimizin himayesinde, Uluslararası Festival olarak organize etmek istiyoruz. Macahel ’in ve Artvin’in, bunu hak ettiğini düşünüyoruz.
Uluslararası Festivalimizi, Artvin Belediye Başkanımız Sayın Mehmet KOCATEPE ’nin “tanıtım yerinde yapılır”, ifadesiyle, Macahel’de yapmak istiyoruz. İçimdeki bir ses, sanki yeni bir ödülün daha geleceğini fısıldıyor. Yeşil Artvin’imiz bütün ödüllere layıktır.

Macahel vadisi, birçok değere sahiptir. Bunlardan sadece birkaç tanesini hatırlatmak istiyorum.
Macahel Yaşlılar korosu UNESCO tarafından “Somut olmayan Kültürel Miras”, Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından “Yaşayan İnsan Hazineleri” kapsamına alındı.
Macahel vadisi, UNESCO tarafından ilan edilen ülkemizin ilk ve tek Biyosfer Rezerv alanıdır. Biyolojik çeşitliliğinin, zengin flora ve faunasının, gizli kalmış ekolojik ve kültürel hazinesinin her türlü tehlikeli girişimlerden korunmaya ihtiyacı vardır.


Macahel, aynı zamanda Saf Kafkas Arı Gen Merkezidir. Saf Kafkas arısı bu vadide bozulmadan doğal şartlarla korunmuştur. Gen Merkezinin kamu desteği ile sürdürülebilir kılınmalıdır. Saf Kafkas arısının ürettiği Macahel Balı ise; bölgenin zengin florasını bünyesinde barındırdığından yüksek besin değerine sahiptir. Vadide yıllık bal üretimi 50 ton, ana arı üretimi ise 8.000 adet civarındadır.
ORGANİK TARIM
Organik ürün sertifikası almaya hak kazanan Macahel havzası, organik ürün üretimi için coğrafi şartlarından dolayı, doğal izole bölge olma avantajına sahiptir. Havzada hiçbir ilaç kullanılmadan; fındık, ceviz, mısır, fasulye, beyaz patates, demir elması, armut, kiraz, kokulu adesa üzümü… gibi bir çok meyve yetiştiriliyor. Havzada yıllık yaklaşık 400 ton organik fındık üretilmektedir. İlçe Tarım Müdürlüğümüzün organik ürün proje çalışmaları devam etmektedir.

TURİZM
Macahel, artık turizmde de ciddi adımlar atmış, gecelik yatak kapasitesi 400‘e kadar ulaşmıştır. Ama bir taraftan da, biyolojik çeşitliliğe verilebilecek zarar riski bizi endişelendirmektedir. Eko turizmin geliştirilmesi için projeler üretilmelidir.
YÖRE MİMARI YAPISININ KORUNMASI
Macahel özgün mimarisi hakkında bir hususu arz etmek isterim. Macahel ’de son zamanlarda ortaya çıkan betonlaşmanın yerine, tip projeler geliştirilerek, ahşap mimari yapının, gelecek nesillere taşınması sağlanmalıdır. Bu konuda önlem alınmazsa, korkarım çok kısa zamanda en büyük mimari hazinemizi kaybedeceğiz.
Kısacası;
Macahel özeldir. Macahel güzeldir. Macahel Artvin’in torunlarından emanet aldığı bir mirastır. beton medeniyetinin yorduğu insanlar olarak, Şöyle dört bir tarafa bakar mısınız lütfen?
Kelimeler bu güzelliği anlatmaya yeter mi? Ne güzeldir derelerin sesiyle dinlenmek bilir misiniz?
Ama mutluyuz, umutluyuz. Sizlerin burada olmanızdan onurluyuz. Niyetimiz; hayatın her alanında arı gibi olmak. Amacımız; misafirlerimize Bal olmak, Bal YEDİRMEK…
Macahel projelere doymaz sevgili misafirler, Bunlardan biri de Apiterapi. Macahel’de Apiterapi merkezi kurulması için çalışma yapılması gerektiğine inanıyoruz. Bu konuda çeşitli projelerin geliştirilmesi için yeterli enerjimiz vardır. Apiterepi: bal arısının ürettiği, zehir, bal, polen, arı sütü, propolis gibi ürünlerin, insan sağlığı için kullanma yöntemidir. Arı ürünlerinin bir ya da birden fazla hastalığın önlenmesi ya da iyileştirilmesi amacıyla kullanılması şeklinde de tanımlanabilir.


Son olarak, Bölgenin Arıcılık, organik tarım, ekoturizm ve özgün mimari alanında hak ettiği yere ulaşacağına inancımız tamdır.
Festivalimizin organizasyonuna verdikleri emek ve destek için;
Başta Sayın Valimiz Ömer Doğanay olmak üzere, Kültür ve Turizm Bakanlığı Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğüne, TİKA Dış İlişkiler ve Ortaklıklar Dairesi Başkanı Sayın Dr. Mehmet YILMAZ ve TİKA Tiflis Koordinatörü Sayın Hüseyin ŞANLI ’ya, Borçka Kaymakamı Sayın Hasan Meşeli, Borçka Belediye Başkanı Aslan ATAN ’a, Yıllardır festivalimize destek veren ve Macahel ’i arıcılıkla ihya edip dünyaya tanıtan, mümtaz şahsiyet Sayın Nihat Gökyiğit beyefendiye teşekkür ediyoruz. “Bu sene festivale son gelişim” dese de, inşallah gelecek sene uluslararası festivalimize de teşriflerini bekleyeceğiz.

İzninizle bir teşekkürü de Festival tertip komitesi üyelerine göndermek istiyorum. Her bir arkadaşımla haftalardır çok yoğun ve yorucu bir tempo ile çalıştık. Huzurlarınızda emeği geçen herkese tek tek teşekkür ediyorum. Festivalimizin amacına ulaşmasını temenni ediyor, Hepinizi saygı, sevgi ve hürmetlerimle selamlıyorum. İyi eğlenceler diliyorum.” dedi.

Artvin Vali Yardımcısı Arif OLTULU yaptığı konuşmada, Macahel ’in bünyesinde çok sayıda değer barındırdığını söyledi. Macahel halkının asırlardır bu eşsiz doğayı bozmadan bugünlere kadar getirdiğini belirten Oltulu, “Macahel ‘in en önemli değerlerinden biri, Saf Kafkas Arı Irkıdır. Ekosistemde çok önemli bir yeri olan bu arı ırkını korumak için Macahel halkı elinden geleni yapıyor. Bu festivalimiz Yaşayan Şehirler Platformunca “En yaratıcı festival” ödülüne laik görüldü. Bu festivali uluslararası platforma taşımak istiyoruz.” dedi.

Adalet ve Kalkınma Partisi Artvin Milletvekili Erkan BALTA, festivalin Türkiye’nin ilk ve tek biyosfer rezerv alanı olan Macahel ‘i Türkiye’ye tanıttığını söyledi. Balta, “Festivalin geçmişten bugüne yapılmasında emeği geçenlere teşekkür ederim. Bu festivaller bölgenin tanıtımına katkısının yanı sıra aynı yöre insanının bir araya gelerek kaynaşmasını da sağlıyor.” dedi.

Festivale katılan TEMA Vakfı Onursal Başkanı Nihat GÖKYİĞİT, Macahel’ in doğal güzellikleri tespit edip, UNESCO tarafından Türkiye’nin ilk biyosfer rezerv alanı ilan edilmesiyle buranın insan ve biyolojik zenginliği koruma altına alındığını söyledi.
MACAHEL HAVZASININ KÜLTÜREL VE DOĞAL GÜZELLİĞİ KORUNMALI
Gökyiğit, “Buranın, kültürü ve doğal güzelliği korunmalı. Daha modern bir yaşan peşinde koşarken, kültürümüzü, geleneğimizi, doğamızı, yemeklerimizi ne olur koruyalım. Ne olur doğayı üzmeyelim. Doğadan alınacak çok ders var.” diye konuştu.

Açılış konuşmaları sonrası Bayar Şahin, SAMİDA grubu, Ferman KAYA ve Pelin ÇETİN söyledikleri birbirinden güzel türkülerle, Gürcistan Halk Dansları Topluluğu yaptığı gösterilerle ve UNESCO tarafından “Somut olmayan Kültürel Miras” ilan edilen Macahel Yaşlılar Korosu’nun müzik dinletisi izleyenlerin beğenisini topladı.
Yapılan bal yarışmasında dereceye giren balcıların ödül ve plaketleri festivale katılan konuklar tarafından takdim edildi. Bu yılki bal yarışmasında da geçmiş yıllarda olduğu gibi karakovan ve fenni kovan kategorilerinde gerçekleştirildi.


Bal yarışması ödüllerini, Artvin Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe, Artvin Vali Yardımcısı Arif Oltulu, Borçka Kaymakamı Hasan Meşeli, Borçka Belediye Başkanı Aslan Atan, eski İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Borçka Ak Parti İlçe Başkanı Şükrü Ertürk ve Karabağlar Ak Parti İlçe Başkanı Kazım Erten verdiler.

Macahel Vakfına Plaket
Macahel Vakfı’na, Gürcistan Ankara Büyükelçisi İrakli Koplatadze adına, Gürcistan Büyük Elçiliği Müsteşarı Diana Malazania temsilcisi tarafından, Gürcü Kültür tanıtımına sunduğu katkılarından dolayı bir plaket verdi. Plaketi Macahel Vakfı Başkanı Süleyman Köse Macahel Vakfı adına teslim alırken, gösterdikleri incelik ve verdikleri plaketten dolayı teşekkür ettiğini ifade etti.

…AYRINTILAR GELİYOR….