Ana Sayfa Güncel Haberler OSMANLI ARŞİVLERİNDE MACAHEL KİTABI ÇIKTI.

OSMANLI ARŞİVLERİNDE MACAHEL KİTABI ÇIKTI.

54
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Macahel Eğitim Kültür ve Dayanışma Vakfımızın öncülüğünde Tarihçi/Yazar Murat Kasap’ın hazırladığı “Osmanlı Arşivlerinde Macahel” adlı eser raflardaki yerini aldı.

Türkiye-Gürcistan arasında bir vadi olan Macahel Vadisi, endemik bitki örtüsü, zengin florası ve doğal güzellikleri ile insanı kendine çekmekte, tarihî ve kültürel zenginleri ile de cazibesini daha da arttırmaktadır.

Macahel Vadisi’ndeki köylerden; tarihsel süreçte “Yukarı Macahel” adı verilen kısmı Artvin ilimizin Borçka ilçesine bağlı olup, “Aşağı Macahel” adı verilen kısmı ise Gürcistan’ın Batum ili sınırları içerisinde yer almaktadır. Macahel’in köklü kültürü ve tarihî geçmişini arşivlerimizde bulunan belgeler ışığında ortaya çıkaran bu eser; her Artvin ve Batum sevdalısı için kaynak eser olma niteliğindedir.

Osmanlı Arşivlerinde Macahel kitabı yoğun bir gayret ve emek sonunda meydana geldi. Macahel’in tarihi ve idari yapısı, demografik yapısı, nüfus ve göç hareketleri, askerî, sosyal-ekonomik ve kültürel yapısı, dini eserleri ve tarihi şahsiyetleri Osmanlı ve Cumhuriyet dönemi orijinal belgeleri incelenerek hazırlandı.

Bu kitap hazırlanırken;
Devlet Arşivleri Osmanlı Arşivi, Devlet Arşivleri Cumhuriyet Arşivi, İstanbul Müftülüğü Meşihat Arşivi, Ankara Vakıflar Genel Müdürlüğü Arşivi, Ankara Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü Arşivi belgelerinden faydalanıldı.
Arşiv belgeleri dışında tarihi haritalar ve resimler kullanıldı. Kitapta kullanılan arşiv belgeleri, 1573-1975 yılları arasında 402 yıllık bir zaman dilimini ihtiva etmektedir.

Kitapta Macahel’in Osmanlı idaresinden önceki dönemine de değinildi.
Bu eser, Macahel ile ilgili arşiv belgelerine dayanarak hazırlanan ilk eser olma özelliğindedir. Bugüne kadar böyle bir çalışmanın yapılmamış olması hiç şüphesiz büyük bir eksiklik idi. Eser bu eksikliği büyük ölçüde kapatmış oldu.
Osmanlı Arşivlerinde Macahel kitabı, bundan sonra yapılacak olan bölge tarihi ve kültürüne dair arşiv çalışmalara da önemli bir örnek teşkil edecek niteliktedir.

Eserin editörlüğünü Artvin ilimizin yetiştirdiği büyük değerlerimizden olan Prof. Dr. Fahameddin Başar üstlendi.

Ziraat Bankasının kültürel eser kategorisinde baskısını üstlendiği bu eser, ansiklopedik boy, 512 sayfa, kuşe kâğıt ve dört renk olarak basıldı.

Eserin hazırlanmasında emeği geçen herkese teşekkürlerimizi sunarız…

Osmanlı Arşivlerinde Macahel adlı eserimiz vakıf merkezimizden temin edilebilir.

Saygılarımızla

Macahel Eğitim Kültür ve Dayanışma Vakfı

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.