Ana Sayfa Yöremizi Tanıyalım Köyler Birliği

Köyler Birliği

KÖYLER BİRLİĞİ

Camili Köyler Birliği, İçişleri Bakanlığı’nın 04 Ekim 2004 tarih ve 62172 sayılı yazısı ve 07/10/2004 tarih ve 2004/7966 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile kuruluşuna izin verilen bir Mahalli İdare Birliği’dir.

Bakanlar kurulu kararı örneği için tıklayınız.

Camili Köyler Birliği İstanbul Tanıtım Gecesi

Çok başarılı geçen Sempozyum organizasyonundan sonra, Macahel Vakfı ve Camili Köyler Birliği el ele vererek Köyler birliği yararına bir gece düzenledi. 8 Şubat 2009 gecesi Bahçelievler Belediyesi yeni salonunda gerçekleşen geceye katılım oldukça yüksek oldu.

Camili Köyler birliği yararına düzenlenen gecenin programını Macahel Vakfı hazırladı. Macahel’de Camili Köyler Birliği, Camili Çevre Koruma Derneği, Muhtarlar ve tüm halkıyla tüm kurum ve kişilerle birlik sağlanmasının gereğinin vurgulandığı gecede Camili Köyler birliğinin liderliğinde koordineli çalışmanın önemi ifade edildi. Ev sahibi olarak karşılama konuşmasını yapan Camili Köyler Birliği başkanı Ali Dursun KAYA, gecenin Camili Köyler Birliği adına önemini açıkladı. Ali Dursun KAYA, bir sunum eşliğinde Köyler Birliği’nin hedefleri ve faaliyetleri hakkında dinleyicilere bilgi verdi. Ali Dursun KAYA konuşmasında, Macahel’deki HES’lere değinerek mevcut HES projelerinin Macahel’e ciddi zararlar verebileceği ve riskler taşıdığını ifade etti. İdari mahkemelere bu konuda başvurulması ve mahkemenin gerekli teknik incelemelerin ardından HES projeleri ile ilgili karar vermesini ve bu karara saygılı olacaklarını belirtti.

Macahel Vakfı Başkanı Bahattin Sarı da konuşmasında Macahel’de kurumların birlikte hareketinin önemini anlatarak Macahel Vakfı’nın en başından beri bu konuda çaba sarf ettiğini, bu tür gelişmeleri her zaman desteklediğini ve bugün de bu amaçla kurulmuş olan Camili Köyler Birliği’nin öne çıkartılması ve bir çatı altında toplanmasını hedefleyen bu çalışmaya aktif destek verdiğini açıkladı. Macahel’de gündemde olan bir çok sorunun ve çözüm bekleyen konuların ancak bu şekilde bir birliktelikle karşılanabileceğini ifade etti.

Geceye katılan Camili Çevre Koruma Derneği başkanı Hasan YAVUZ da konuşmasında çevre koruma derneğinin vizyonu ve gelişimini anlatarak, Macahel’deki gelişmelerin yöreye etkilerini değerlendirdi. Bölgede girişimlerde bulunan kurum ve kuruluşların yanlışlarının yanısıra Macahel halkının da gelişmelere katılamaması ve süreci iyi değerlendirememesi nedeniyle halen istenen refah seviyelerine gelinemediğini, yöre halkının halen yoksul olduğunu ifade etti. Gündemdeki yol sorununa çözüm arayışları ve HES projeleri ile ilgili bilgiler verdi. Camili’de bir ilgi ve bilgi toplumu oluşmasını istediklerini, Macahel’lilerin yöredeki tüm gelişmelerle yakından ilgilenmesini ve doğru bilgilere ulaşmalarını arzuladıklarını belirtti. Bu koşullar altında birlikte hareket eden bir toplum olarak karşı çıkılması gereken konularda hep birlikte karşı durmaları gerektiğini, desteklenmesi gereken konularda da hep birlikte destek vermeleri gerektiğini ifade etti. Köyler birliği yararına düzenlenen gecede Bir çok değerli konuğumuzla birlikte katılan Artvin Milletvekili Metin ARİFAĞAOĞLU, konuşmasında Macahel’deki yol sorunu ile ilgili çalışmaları ile ilgili bilgi verdi.

Konuşmaların ardından Macahel Vakfı Başkan Yardımcısı Nihat ÖZDER tarafından Macahel’in tanıtıldığı bir sunum yapıldı. Program, Macahel’li gençlerin sunduğu müzik sunumu ve ardından çok sesli Macahela şarkıları ile devam etti. Geceye katılmak için gelen kişilerin bir kısmı, 600 kişilik salonda yer kalmaması nedeniyle geri döndü.  Camili Köyler Birliği’ne destek amacıyla yapılan gece, gerçekleşen yüksek katılım ve içeriği ile ortaya konan birlik ve beraberlik mesajları ve kararlılığı ile izleyicilerin beğenisini kazandı. Aralık ayında yapılan 1. Macahel Sempozyumunun ardından gerçekleşen bu etkinlik, sağlanan birlik ve beraberliğin daha da gelişeceğini ve kalıcı olacağını göstermiştir.