Ana Sayfa Aktiviteler/Etkinlikler

Aktiviteler/Etkinlikler

MACAHEL VAKFI BAŞLICA ETKİNLİKLERİ

Macahel Eğitim Kültür ve Dayanışma Vakfı’nın geleneksel olarak her yıl düzenlediği etkinlikler;

MACAHEL VAKFI FUTBOL TURNUVASI

Macahel Vakfı Spor Komisyonu tarafından her yıl Nisan-Mayıs aylarında Futbol turnuvası tertip edilmektedir. Camili, Düzenli, Efeler, Kayalar, Maral, Uğur, Macahel Vakfı ve Macahel Dergisi olmak üzere 8 takımdan oluşmaktadır. Takımlar her yıl 6 köy takımının yanında talep olması halinde 2 takım ilave ile 6 ila 8 arasında değişmektedir. Maçların sonunda, en centilmen takım, Şampiyon, birinci ve ikinci takımlara kupaları verilmektedir.

Futbol turnuvasının amacı; Camili (Macahel) kökenli insanların sportif faaliyetlerde bulunarak; centilmenlik ve dostluğun pekişmesini, sevgi ve saygı bağlarını geliştirmelerini, geleneksel kültür, örf ve adetlere sahip çıkmalarını, birbirleri ile tanışıp iletişim kurmalarını, çağımızın hastalığı stresten uzaklaşa bilmelerini teşvik etmek ve sağlıklı bir yaşam sürdürmelerine katkıda bulunmak için düzenlenecek “Futbol Turnuvası” nın esaslarını belirlemektir.

Yıllar İtibariyle Şampiyonlarımız;
“HAZIRLANIYOR

————————————————————————————

GELENEKSEL PİKNİK ETKİNLİĞİ

Macahel Eğittim Kültür ve Dayanışma Vakfının her yaz döneminde geleneksel olarak tertip edilen piknik 30.Haziran.2019 Pazar günü, Sarıyer, Çatalmeşe Mesire alanında yapıldı.

Her yıl büyük bir coşku içinde geçen piknik; dost, arkadaş ve akrabaların buluşup kaynaştığı, hasret ve özlem giderdiği, stres atıp sevincini paylaştığı bir buluşma yeridir.

Piknik’te hasret gidermek, sohbet etmek ve ailemizle iyi vakit geçirmek dışında, Sürpriz aktiviteler, çeşitli oyunlar ve yarışmalar, çocuklar için özel oyun alanları, Bal sağım gösterisi, çeşitli etkinlikler ve hediye çekilişleri yer almaktadır.

PİKNİK ALANI KONUMU ….

https://g.co/kgs/cPQk67

ADRESİ: Zekeriyaköy Mahallesi, Kemerburgaz Bahçeköy Yolu, 34473 Sarıyer/İstanbul (0212) 226 23 35

Araçları ile gelecek misafirlerimiz ulaşım için …

 ———————————————————————————–

MACAHEL FESTİVALİ

Her yıl büyük emeklerle hazırlanan Macahel festivalinin 2018 yılında 17. incisi yapıldı. 2019 yılı Festivali ise “18. Saf Kafkas Arı, Bal  Festivali” adıyla 24.Ağustos 2019 tarihinde yapılacak.  Macahel Festivalinde, tarihi boyunca güncel konuların yanı sıra ve en çok Saf Kafkas Arısı ve Balı ön plana çıkaran konular işlendi.

Festivalde işlenen temel konular;
Biyosfer Rezerv alanı,
Saf Kafkas Arısı,
Arıcılık ve Organik Bal,
Bal Yarışmaları,

Organik Tarım Ürünleri,
Ekoturizmin geliştirilmesi
———

Bu bölüm yapım aşamasındadır.

———————————————————————————–

SEMPOZYUMLAR

Macahel Sempozyumunun ilki  27.Aralık.2008 tarihinde İstanbul, Bahçelievler Necip Fazıl Kısakürek Kültür Merkezinde yapıldı. Y.Mim. Halit ZENGİN’in “Macahel’in son 15 yılının envanterini çıkarmak” düşüncesi ile Maral Köyü Muhtarı (eski) Hasan ŞİMŞEK’in “Macaheli masaya yatırmak” fikrinden ortaya çıkan sempozyum, hem öğrenilen hem eğlenilen aktivite oldu.

Sempozyon çalışmaları Doç Dr. Veysel YILMAZ, Halit ZENGİN, Süleyman KÖSE, İbrahim Türker YILDIZ, Nihat ÖZDER, Selman DURSUN, Erdal KÜÇÜK ve Erhan YAVUZ  tarafından yürütüldü. Makale için:  1. Macahel Sempozyumu …

————————————–

Organik tarım ve üretim konulu 2. Macahel Sempozyumu 15.Ağustos.2009 tarihinde Artvin, Borçka, Camili’de yapıldı. Yörenin eşsiz doğal zenginlikleri ve dış etkilerden korunmuş olan üretim ortamı ile Organik Üretim için ideal bir bölge olduğu bilinmektedir. Sempozyum programı içerisinde yöredeki Organik tarım olanakları, yol haritası, organik üretimin önemi ve ekonomik etkileri yetkili ve uzman konuşmacılar tarafından anlatıldı. 

Ayrıntı için ; 2. Macahel Sempozyumu …

———————————————————————————–

KERMES FAALİYETİ

Macahel Vakfı Hanımlar Komisyonu tarafından, Üniversite öğrencilere verilecek bursa katkı sağlamak amacıyla her yıl geleneksel olarak KERMES faaliyeti düzenlemektedir. Kermes, genellikle “Bahçelievler Belediyesi Necip Fazıl Kısakürek Kültür Merkezi” nde tertip edilmektedir.

Kesmes açılışı idari ve mülki erkan tarafından yapıldıktan sonra, yöresel yemek çeşitlerinin misafirlere ikramı ile başlamaktadır. Kesmesin ilk günü ziyaretçilere, yöresel yemek çeşitleri başta olmak üzere kültürel ve sosyal içerikli motifler sergilenmektedir.  Kermes, ihtiyaç sahibi öğrencilere burs verilmesi için kaynak sağlanmasının yanısıra, Macahel havzasının geleneksel yemeklerini, el sanatlarını, kültürünü ve Macahel’in tanıtımını da sağlamaktadır.

Kermesin gündüz açılış törenlerinden sonra; akşam bölümünde açılış konuşmaları, Macahel havzasını tanıtan sinevizyon sunumu, Macahel Halk Oyunları gösterisi,  Yöresel müzik ziyafeti ve konserle devam etmektedir.

Hanımlar Komisyonunun el emeği göz nuru ile yoğun bir uğraşı ile hazırladıkları yöresel el sanatları ve yöresel yemeklerin en güzel örneklerinin sergilendiği stantlar bir hafta boyunca misafirlerini ağırlamaktadır.

———————————————————————————

GELENEKSEL BAYRAMLAŞMA

Macahel Vakfı’nın geleneksel hale getirdiği bayramlaşma toplantısı Ramazan Bayramının ikinci, Kurban Bayramının üçüncü günü yapılmaktadır.

Macahel Vakfı başkanın katılımcıları selamlama konuşması ile program başlıyor. Toplantıda, Vakfımızın  faaliyetleri, sorunları ve yapılması gereken aktiviteler kısaca özetleniyor.  Kısa açılış konuşmasından sonra,  akordeon eşliğinde oynanan yöresel oyunlarla program sürüyor.

İstanbul şartlarında uzun zamandan beri birbirleriyle görüşemeyen arkadaş, dost ve akrabalar bu vesile ile bir araya gelmiş oluyorlar. Program sohbet, muhabbet ve eğlence ile devam ediyor.