Ana Sayfa Turizm Rehberi Cazibe Merkezleri

Cazibe Merkezleri

1829

GORGİT YAYLASI

UNESCO tarafından biyosfer rezervi ilan edilen ve koruma altına alınan Maçahel’in yaylalarından olan Gorgit Yaylası muhteşem bir anıt ormanı, ulu ağaçları içinde barındıran halen yaşayan ender yaylalardan biridir. Yayla sezonu açıldığında ilk olarak Maçahel’lilerin çıktığı yayladır. Orman çizgisinde olduğu için etrafı iri cüsseli kayın ağaçlarıyla çevrilidir. Yükseklerde kar eridiğinde yayla hemen terk edilir. Bu yüzden “görülüp gidilen” anlamına gelen Gorgit ismi verilmiştir.

MARAL ŞELALESİ

Saklı bir vadinin içinde saklı bir şelale olan Maral Şelalesi yaklaşık 52 m yükseklikten tek kırımda dökülüyor ve bu özelliği onu Karadeniz bölgesinde tek yapıyor. Şelaleyi görebilmek için ormanın içinden hafif dik bir patikadan yaklaşık 20-30 m’lik bir mesafe aşağıya doğru iniliyor. Şelaleye karşı çay ya da nescafe yudumlama fırsatı bulabileceğiniz bir çardak da bulunuyor. Ağaçtan yapılmış merdivenlerden tutunarak daha aşağı inmek de mümkün. Ayrıca şelalenin altına girmek isteyenler için soyunma kabini bile bulunuyor.

İNDAZVİNDA

İnce geçit olarak çevrilen İndazvinda geçidi, Macahel havzasının Şavşat tarafında kalan yaylalarına açılan bir kapı niteliğinden öte, merkezi bir konumda olması eşsiz bir manzara sunmasıdır. Bütün Macahel vadisini Batum’a kadar izleyebileceğiniz geçitten aynı zamanda Çoruh nehrinin Batum’da Karadeniz’e kavuşmasını da gözlemleme imkanı sağlıyor. Macahel köylülerinin kullandığı bütün yaylalara eşit mesafede olması geçidin önemini arttırmaktadır.

NAÇADİREV GÖLLERİ

Göller bölgesi adıyla da anılan Naçadirev gölleri bir adet büyük ve arkasında kuyruk izlenimi veren ufak havuzlar halindeki  yedi göl ve etrafındaki çiçekler karşısındaki Karçal dağının ihtişamıyla harikulade bir görsel şölen sunmaktadır.

————————–