Ana Sayfa Güncel Haberler MACAHEL APİTERAPİ BULUŞMASI

MACAHEL APİTERAPİ BULUŞMASI

1983
Açılışı Artvin Valisi Ömer DOĞANAY yaptı.

Macahel engin bir derya. Her gün her an yeni alanlar için en uygun yer olduğunu düşüncesiyle, Macahel Eğitim Kültür ve Dayanışma Vakfının organize ettiği 1.inci Apiterapi Konferansı (Buluşması) 29 Ağustos 2018 tarihinde Macahel Maral Köyünde Maral Otelde 13:00 ile 18:00 saatleri arasında yapıldı.

Macahel Vakfı Başkan Yrd. Av. Tekin ÖZDEMİR Moderatörlüğünde yapılan konferansa; Prof. Dr. Muhsin DOĞAROĞLU (Arı uzmanı) ve Doç. Dr. Timuçin ATAYOĞLU (Türkiye Apiterapi Dernek Kurucusu ve Başkanı) konuşmacı olarak katıldı.
Konferansın amacı; Macahel bölgesinin Apiterapi ve Apiterapi ürünlerinin üretimi, konusunda önemi ve tam olarak bu kriterlere sahip olan izole bir bölge olması ve bu bölgede yapılacak çalışmaların belirli kurallar çerçevesinde yapılması halinde, bölgede üretilen ürünlerin Alternatif (tamamlayıcı) tıpta kullanılabileceği, bu çalışmanın bölgeye ve bölge halkına katkısı anlatıldı.

Artvin Valisi Ömer Doğanay yaptığı konuşmada, bölgede arıcılık ve apiterapi konferansı yapılmasının önem arz ettiğini belirterek, emeği geçenlere teşekkür etti. Arıcılığın kentte gün geçtikçe geliştiğini, bölge için önemli bir gelir kapısı olduğunu vurgulayan Doğanay, “Artvin, zengin bitki örtüsüyle arıcılık için elverişli bir coğrafya. Türkiye’de UNESCO tarafından Biyosfer Rezerv Alanı ilan edilerek koruma altına alınan ilk ve tek yer Macahel Havzası. Bu bölgede 23’ü endemik olmak 990 bitki türü yayılış gösteriyor. Saf Kafkas Arı Gen Merkezi konumundaki bölge, arıcılık açısında son derece önemli.” ifadesini kullandı.
Vali Ömer DOĞANAY Apiterapi konusunda yapılan çalışmaları yakından takip ettiklerini ve Macahel bölgesinde yapılacak olan bütün projelerde maddi ve manevi olarak tam desteğe hazır olduklarını söyledi. Bu buluşmanın ‘’doğru zamanda, doğru yerde, doğru insanlarla’’ birlikteyiz diyerek panelin önemini bir kez daha vurguladı.

Apiterapi konulu hazırlanan VTR ‘nin konuklar tarafından dikkatlice izlendikten sonra;
İlk sözü alan Doç. Dr. Timuçin Atayoğlu; Apiterapinin gelişimi ve Türkiye’deki apiterapi çalışmaları hakkında bilgi verdi. Apiterapi ürünlerinin başında bal, polen, arı sütü, propolis ve arı zehrinin geldiğini hatırlatan Atayoğlu, “Bu ürünler ne kadar kaliteli ve doğal olursa, apiterapi uygulaması da o kadar iyi sonuç verir.” diye söyledi.
Atayoğlu, dünyanın değişik ülkelerinde apiterapi ile ilgili bilimsel çalışmaların sürdüğünü, Türkiye’de de 2014’den itibaren mevzuattaki düzenlemelerle apiterapi uygulamalarının tıp dünyasındaki yerini aldığını aktardı.

Arıcılığın yaygın olarak yapıldığı yerlerin apiterapi noktasında ciddi bir potansiyel taşıdığına dikkati çeken Atayoğlu, “Umut ediyoruz ki Artvin bu konuda pilot bölge olsun. Burada bir apiterapi eğitim ve araştırma merkezi kurulsun. Apiterapi konusunda başarılı olabilmemiz için tıp hekimleriyle birlikte, veteriner, eczacı, kimyacı, ziraatçı, biyolog gibi farklı alanlardan uzmanların bir araya gelip entegre şekilde çalışması gerektiğine inanıyoruz.” ifadesini kullandı.

Atayoğlu, Türkiye’nin en zengin bitki çeşitliliğine sahip şehri Artvin’in apiterapi açısından çok önemli potansiyeli barındırdığının altını çizerek, şu değerlendirmede bulundu:
“Eğer bu bölgede ekolojik denge korunur ve arıcılık, doğal ve organik bir şekilde yapılırsa apiterapi noktasında önemli ilerlemeler kaydedeceğimize inanıyorum. Tüm paydaşların bir araya gelip organik ve kaliteli ürünler üretmesini, bunların paketlenmesinin en güzel şekilde yapılmasını ve apiterapi uzmanlarınca bu ürünlerin hem sağlığı koruma amaçlı hem de bazı hastalıkların tedavisinde kullanılmasını ümit ediyoruz.” Apiterapinin dünyada ve Türkiye’de geldiği son noktayı anlatarak, Macahel’de arı ürünlerinin çeşitliliğini ve kalitesini ön plana çıkarılması gerektiğini ifade etti.

Arıcılık uzmanı Prof. Dr. Muhsin Doğaroğlu ise;  Konya’da yapılan arkeolojik kazılarda, milattan önce Anadolu’da tıpta balmumu kullanıldığının tespit edildiğini belirterek, “9 bin yıl önce Anadolu’da apiterapi uygulanmış.” diye konuştu. Arı ve arı ürünlerinin bilinçli şekilde kullanılması gerektiğini belirten emekli öğretim üyesi Doğaroğlu, “Bal her derde deva ama üretilen balların kaliteli ve organik olması lazım ki ilaç olabilsin. Mikrop öldürücü özelliğe sahip, geçmeyen yatak yaraları balla tedavi ediliyor. Arının midesinden doğrudan doğruya alınan ballı salgı bugün antibiyotiklerle öldürülemeyen mikropların öldürülmesini sağlıyor.” dedi.
Doğaroğlu, bir insanın doğru arı polenini tüketerek ömür boyunca başka yiyeceğe ihtiyaç duymadan yaşayabileceğini iddia ederek, şunları kaydetti: “Bunun yanı sıra arı sütü de çok önemli bir madde insan sağlığı için. Arı sütü vücut direncini artırıyor, hücreleri yeniliyor. Bunu balla da takviye edince sağlıklı bir yaşam sizi bekliyor. Arı sütünden yapılan çok sayıda ilaç var. Bir diğer arı ürünü propolis. Propolis, antioksidan bir madde. Doğru üretilmesi ve doğru kullanılması şarttır. Arı zehri bile son yıllarda birçok hastalığın tedavisinde kullanılıyor. Günümüzde arı zehrinin kilosunun fiyatı, kalitesine göre 20 bin ila 200 bin dolar arasında değişiyor. Arıcılığı sadece bal olarak değil tüm yönleriyle ele almalıyız.”

Prof. Dr. Muhsin DOĞAROĞLU, Macahel bölgesini uzun zamandır bildiğini ve yakından takip ettiğini söyledi. Bölgede yapılan arıcılığın ve ürünlerin doğru yöntemler ve malzemeler kullanıldığında tıbbi değer taşıyan özel ürünlerin olacağını ve bölgenin biyosfer alanı olması sebebiyle coğrafi konum alınabileceğini belirtti.
Artvin il Sağlık Müdürü Dr. İrfan AKALIN ve İl Tarım Müdürü Dursun Okur konunun çok önemli ve hassas bir konu olduğunu ve bu konuda görev almaya hazır olduklarını söylediler.

Konferansın devamında soru, cevap, görüş ve öneri olarak devam etti. Vali, Kaymakam ve Belediye Başkanı başta olmak üzere katılımcılar apiterapi uygulamaları konusunda merak ettikleri soruları Doğaroğlu ve Atayoğlu’na sordular. Ayrıca Macahel’de çekilen Kovan Filminin yönetmeni Eylem Kaftan da sorular sorarak toplantıya renk kattı. Konuya olan ilgiden bu gibi programların tekrar yapılamasının ihtiyaç olduğu bir kez daha ortaya çıkmış oldu.

Kapanış konuşmasını İlçe Belediye Başkanı Aslan Atan ev sahibi vasfıyla yaparak; “Macahel’in çok özel ve korunaklı bir bölge olduğunu ve bugünkü konferans ile geleceğe büyük bir adım atıldığını ve bundan sonra neleri yapabileceğimizi konuşup yapacağız” dedi.

Konferans; Artvin Valisi Ömer DOĞANAY, Artvin İl Sağlık Müdürü Dr. İrfan AKALIN, Artvin İl Tarım ve Ormancılık Müdürü Dursun OKUR, Borçka Kaymakamı Hasan MEŞELİ, Borçka Belediye Başkanı Aslan ATAN, Çoruh Üniversitesi Rektör Yrd. Prof. Dr. Murat KİBAR, Artvin Arıcılar Birliği Başkanı İbrahim DURMUŞ, Borçka İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü M. Fatih CİNEVİZ, Borçka Ziraat Odası Başkanı Tolga İSKENDEROĞLU, Borçka Ak Parti İlçe Başkanı Şükrü Ertürk, İzmir Karabağlar Ak Parti İlçe Teşkilat Başkanı Kazım ERTEN, Macahel’deki Pansiyon ve Butik Otel İşletmecileri, Macahel Arıcıları ve Macahel halkının yoğun katılımıyla yapıldı.

Panel bitiminde misafirlere Artvin Valisinin de eşlik ettiği halk oyunları gösterisi ilgi gördü. Artvin Valisinin alandan ayrılmasından sonra misafirler kendi aralarında apiterapi konusunu değerlendirmeye devam ettiler.

Konferans’ın ikinci gününün akşamında Maral otelde Macahel arıcılarına özel bir oturum düzenlendi. Oturuma Prof. Dr. Muhsin DOĞAROĞLU ve Doç. Dr. Timuçin ATAYOĞLU katıldı.
Macahel bölgesindeki arıcılıkla ilgili sorunları ve neler yapılması gerektiği bölge arıcıları ile birlikte Prof. Dr. Muhsin DOĞAROĞLU ve Doç. Dr. Timuçin ATAYOĞLU değerlendirip görüş ve önerilerde bulundular.

Macahel Maral Otel işletmecisi ve Maral Köyü Muhtarı Metin Bayram başta olmak üzere halkın katılımını sağlamada destek veren Camili Köyü Muhtarı Altan Gülbin, Düzenli Köyü Muhtarı İrfan Öztürk, Efeler Köyü Muhtarı Cavit Kahya ve Uğur Köyü Muhtarı Halit Yıldız’a Macahel Vakfı olarak teşekkür ederiz.