Ana Sayfa son1yil İstanbul’da 7 Mart “Artvin Buluşması” ile kutlandı!

İstanbul’da 7 Mart “Artvin Buluşması” ile kutlandı!

3229

İstanbul’da faaliyetlerini sürdüren Artvin STK’ları “7 Mart Artvin’in Kurtuluşu” etkinliklerinde bir araya gelerek muhteşem bir geceye imza attılar. Artvinliler Hizmet Vakfı öncülüğünde başlatılan “7 Mart Artvin’in Kurtuluşu” kutlaması,  Vakıf, Federasyon ve derneklerin bir araya gelerek oluşturduğu “Artvin Platformu” çatısında Yahya Kemal Beyatlı Gösteri Merkezi’nde çoğunluğunu Artvinlilerin oluşturduğu 2500 kişi ile kutlandı.

İstanbul’da faaliyet gösteren Artvin Vakıfları, Federasyon ve Derneklerden oluşan 32 STK’nın oluşturduğu “7 Mart Kutlama Komitesi”nin üstün gayret, çaba ve çalışması ile İstanbul’da muhteşem bir kutlama şöleni yaşandı. Komite ilk kez, ortak bir Artvin birlikteliğinde başarılı olduğunu gösterdi.

Beykoz Artvinliler Halk Oyunları Ekibi’nin muhteşem dans gösterisi ile başlayan eğlenceli kutlamada, Artvin’in sevilen sanatçılarından Bayar Şahin sunuculuğunu ve organizasyonluğunu yaptı. Gecede Artvinliler Hizmet Vakfı Genel Sekreteri balcı Mirzade Artar’ın girişimi 5 bin su dağıtıldı.

MACAHEL VAKFI KOLEKSİYONU BÜYÜK İLGİ GÖRDÜ !

Macahel Vakfı’nın “Dünden Bugüne Kültürümüz”ü yansıtan aletler, kültürel giysi, dokuma aletleri, tarımsal aletler, eski yaşamı yansıtan Koleksiyon sergisine büyük ilgi vardı. Koleksiyonu Bankalar Birliği Başkanı ve Ziraat Bankası Genel Müdürü Hüseyin Aydın, Artvin milletvekili İsrafil Kışla, RTÜK eski başkanı Prof. Dr. Davut Dursun bir çok STK başkan ve Yönetim Kurulu üyesi ziyaret ederek bilgi aldılar.

 

SİYASET ARTVİN’DE BULUŞTU !
Artvin Platformu’nu temsilen, Artvinliler Hizmet Vakfı Başkanı Mustafa Melek açılış konuşmasını yaptı. 7 Mart’ın Artvin için önemini vurgulayarak, “Bu anlamlı birlikteliğimiz, Artvin’de muhtemel sorunlarımızın giderilmesinde de ortak bir çözüm olacaktır. Hepimize düşen görev ortak paydamız olan Artvin Birlikteliğinde buluşmaktır. Burada her görüşten arkadaşlarımız var. Türkiye’nin birlik beraberliği, huzur ve mutluluğu için elimizden ne geliyorsa Artvinlilik duyarlılığı ile başaracağız” dedi.
İlk konuşmayı Artvin Milletvekili Uğur Bayraktutan yaptı. Bayraktutan’ın konuşması alkışlarla birlikte duygulu anlar yaşattı. Artvin kimliğinin bu ülke için ne kadar önemli olduğunu vurgulayarak “Artvin’de Solcu çıkar, Sağcı çıkar, devrimci çıkar, ülkücü çıkar ama asla ve asla vatan haini çıkmaz” dedi. Ayakta alkışlanan Bayraktutan, bu buluşma için herkese teşekkür etti.
Salona işlerinin yoğunluğu nedeniyle sonradan katılan İstanbul Büyük Şehir Belediye Başkanı Mimar Kadir Topbaş alkışlarla karşılandı. Bayraktutan’ın konuşması sonra platforma çıkan Artvin Milletvekili İsrafil Kışla, İstiklal Marşımızın mısraları ile başladı. Artvin’in Kurtuluşu ile ilgili bilgileri davetlilerle paylaşarak, Artvin’e yapılan ve yapılması gereken önemli projeleri açıkladı. Davetliler Arasında bulunan Hopa Belediye Başkanı Nedim Cihan’a hitaben “Sahilimizi güzelleştireceğiz, Ülkemizin ve Artvin için önemli yer tutan Sarp Gümrüğü yeniliyor, sıkıntılarımızı çözüyoruz. Cankurtaran Tüneli bir çok sıkıntıya rağmen bu yıl içinde bitirerek hizmete açacağız” dedi. Herkese katılımlarından dolayı teşekkür etti.

PROTOKOLDE İSMET ACAR SAYGISI !
Artvin Milletvekilleri dışında davetliler arasında CHP’den İstanbul Milletvekilleri Akif Hamzaçebi ve Engin Altay katıldı. Yaptıkları kısa ve anlamlı konuşmaları ile Artvinlilerin sempatisini kazandı. İsrafil Kışla ve Uğur Bayraktutan,  İstanbul Milletvekili Ali Şeker, Küçükçekmece Belediye Başkanı Temel Karadeniz, Beylikdüzü Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, Bakırköy Belediye Başkanı Bülent Kerimoğlu, Hopa Belediye Başkanı Nedim Cihan, Ziraat Bankası Genel Müdürü Sayın Hüseyin Aydın, Büyükşehir Belediyesi Mezarlıklar Daire Başkanı Adem Avcı, Artvinliler Vakfı Başkanı Prof. Dr. Fahamettin Başar, Hemşinliler Hizmet Vakfı Başkanı Necmettin Aydın, Macahel Eğitim Kültür ve Dayanışma Vakfı Başkanı Süleyman KÖSE bulunuyordu.
Kutlama boyunca protokolde bulunan Artvin sevdalısı İsmet Acar ile sohbet etme fırsatı buldular. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mimar Kadir Topbaş salona girdiği andan itibaren 7’den 70’e herkesin ilgi odağı oldu. Davetlilerle birlikte fotoğraf çektirmekten hiç sıkılmadı. Protokolde İsmet Acar’ın yanına oturan Topbaş yaptığı sohbeti gözlerden kaçmadı.

ARTVİNLİ SANATÇILAR AYNI SAHNEDE!
İlk kez Artvin’in sanatçıları aynı sahneyi bir gecede paylaştılar. Birbirinden değerli ezgileri ile  davetlileri eğlendirdiler. Aydoğan Topal, Bahadır Ural, Bayar Şahin, Harun Topal, Bizim Yaşar, Cemal Çayırcı, Entu, Ebral Aydın, Elincan Vayiç, Filiz Yıldırım, İbrahim Özbayrak, Nedret Ural, Neslihan Özaltun, Samida, Soysal-Cemal kardeşler, Tolga Kurtoğlu, Uğur Dayal, Beykoz Artvinliler Halk Oyunları Ekibi gecede sahne aldı.